Словашкият министър-председател Роберт Фицо съобщи, че страната му ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия.
Той каза, че Словакия е постигнала максимума, който може да постигне на този етап, след като многократно блокира одобрението на санкциите на ЕС, за да поиска гаранции срещу щети, които се опасява, че ще й бъдат нанесени от отделен план на ЕС за прекратяване на целия внос на газ от Русия от 2028 г.
"На този етап би било контрапродуктивно да продължим да блокираме 18-ия пакет от санкции", заяви Фицо във видеопослание, публикувано във Facebook.
Посланиците на страните от ЕС ще се срещнат днес, за да одобрят новите санкции, съобщиха дипломати от ЕС пред "Ройтерс".
Миналия месец Европейската комисия предложи 18-и пакет от санкции срещу Русия за нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г., насочени към енергийните приходи, банките и военната индустрия на Москва. Предложеният пакет включваше плаващ ценови таван за руския петрол от 15% под средната пазарна цена на суровия петрол за предходните три месеца, заявиха дипломати от ЕС.
Предложението също така ще забрани транзакциите с компаниите оператори на газопроводите "Северен поток", както и с банки, които участват в заобикаляне на санкциите.
Словакия няколко пъти наложи вето на пакета, за да се опита да спечели отстъпки по отделния план за постепенно спиране на руския петрол и газ, който, за разлика от санкциите, не се нуждае от единодушна подкрепа от страните от ЕС, припомня БТА.
Словакия продължава да внася руска енергия, включително газ по договор, който е в сила до 2034 г., и често заема проруски позиции по отношение на Украйна.
Снимка: Reuters
Жена е обвинена, че е убила баща си и е извадила сърцето му
Гръцкият остров Сирос търси гледачи на котки: Работният ден е 5 часа, настаняването - безплатно
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
За първи път учени ще изследват ледниците на библейската планина Арарат
Слънчевите бури крият неочаквана опасност за изследователите на Марс
Пробив в науката: Отровни растения може да помогнат в лечението на рак и малария
Създадоха палеонтологична машина на времето: Връща ни с 200 млн. години назад
Спартак стартира с победа при Ясен Петров
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Силният оптимизъм около преговорите с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 3 август
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство