Виталий Кличко: Путин разбира само езика на силата, не се съобразява със слабите

Не разбирам защо са тези 50 дни, заяви кметът на Киев

17.07.2025 • 19:15 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
В рамките на тези 50 дни руснаците могат да съберат сили, предупреди Кличко.
В рамките на тези 50 дни руснаците могат да съберат сили, предупреди Кличко.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп постави нов краен срок на Владимир Путин и в същото време отвори възможността за доставяне на още оръжия на Украйна.

"Не разбирам защо са тези 50 дни. В рамките на тези 50 дни руснаците могат да съберат сили. Могат да убият още цивилни. Убеден съм, че трябва да се наложат строги санкции, тъй като те биха имали възпиращ ефект. Убеден съм, че и ние можем да използваме това време. Смятаме, че в тези 50 дни можем да получим от нашите партньори още от модерните оръжия, които ни липсват. Ние сме благодарни на партньорите ни. Убеден съм също така, че Путин разбира само езика на силата - той уважава силните и не се съобразява със слабите. Затова трябва да сме силни. Само заедно и с обединени сили ние можем да сме силни. По отношение на продължаващата подкрепа на нашите партньори разчитаме на тежки санкции и доставки на оръжия", каза кметът на Киев Виталий Кличко пред DW.

Противовъздушната система не издържа

Тръмп обаче обяви доставката на нови оръжия, включително нови системи "Пейтриът". Последните атаки на Русия, при които бяха използвани стотици дронове и ракети, показаха, че противовъздушната система вече не издържа.

"Днес нашият град, както и други градове в Украйна, е подложен на постоянни масивни атаки и комбинирани нападения. Въздушната защита е основно предизвикателство за всеки град, не само за столицата. Днес всеки в Украйна рискува живота си", коментира той.

Изискват се големи усилия, за да бъдат преодолени последиците от последните масивни атаки.

"Къщи са разрушени, а тяхното възстановяване ще отнеме месеци, вероятно и години. Даваме най-доброто от себе си, за да помогнем на всички, които са в нужда и имат нужда от помощ, но ресурсите ни са ограничени. Признавам честно, че въпреки модерните технологии и модерните оръжия не можем пълноценно да гарантираме сигурността на всички хора в столицата, когато има такива масивни атаки", добави кметът на Киев.

Той се надява да прекратят войната по пътя на дипломацията, но според него пътят на дипломацията не устройва нито Путин, нито много украинци.

"Над 1600 жилищни сгради са унищожени. Над 300 цивилни са убити. Общият брой разрушени сгради възлиза на около 3000. Има разрушения във всеки квартал на града", съобщи Кличко.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички