Световната здравна организация (СЗО) иска държавите да вдигнат цените на сладките напитки, алкохола и цигарите с 50% през следващите 10 години чрез данъчно облагане.
Целта е преодоляване на хроничните проблеми на общественото здраве, предаде Ройтерс.
Здравната агенция на ООН заяви, че подобен ход ще помогне за намаляване на потреблението на тези продукти, които допринасят за заболявания като диабет и някои видове рак.
"Здравните данъци са един от най-ефикасните инструменти, с които разполагаме", заяви Джереми Фарар, помощник-генерален директор на СЗО по въпросите на здравето, превенцията и контрола на заболяванията.
СЗО даде началото на тази кампания в рамките на конференцията на ООН "Финанси за развитие" в Севиля. Организацията изчислява, че нейната данъчна инициатива може да събере 1 трлн. долара до 2035 г. въз основа на данни от здравните данъци в страни като Колумбия и Южна Африка.
От десетилетия здравната агенция на ООН подкрепя данъците върху тютюневите изделия и повишаването на цените им, а през последните години призовава за данъци върху алкохола и сладките напитки, но за първи път предлага целево повишаване на цените и на трите продукта.
Четете повече в investor.bg.
Снимка: Reuters
Франция представи мощна нова система за борба с дронове
Откриха нови доказателства за селективен канибализъм сред неандерталците в Европа
Мутация на грипа във Великобритания може скоро да дойде у нас
Холтерите като устройства за дистанционен мониторинг
Хранителен режим при атеросклероза
Как влияе на психиката работата от вкъщи?
Инсулинова резистентност и метаболитен синдром – как са свързани?
Кога ще се случи следващото лунно затъмнение
Метеорният поток Геминиди ще достигне своя връх в нощта на 14 декември
Единствена по рода си: В Индонезия се роди бебе от вида гигантска панда
Учените са изумени: Кометата 3I/ATLAS носи ключова за живота молекула
Вдигат учителските заплати с 10 процента
Николай Младенов ще управлява изпълнителния комитет за Газа
Зверско убийство на сина на зам.-кмета на Харков във Виена
Тарикати продават стартови пакети евро от по 20 лева за 50
Мъж е в кома след тежък побой пред магазин
Wall Street записа спад дни преди последното заседание на Фед за годината
Кадър на деня за 8 декември
Новата доктрина на Тръмп го потвърждава - Европа е сама
Google ще представи първите AI очила с Gemini през 2026 г.