Съединените щати няма да търпят продължаващото преследване на израелския премиер Бенямин Нетаняху по обвинения в корупция. Това заяви президентът Доналд Тръмп, предаде АФП.
"Съединените американски щати харчат милиарди долари годишно, много повече отколкото за която и да е друга нация, за да защитават и подкрепят Израел. Няма да търпим това", написа той в социалната си платформа Truth Social.
Нетаняху отговори в X, като каза "благодаря отново" и обеща, че "заедно ще направим Близкия изток отново велик!".
Израелски съд отхвърли искането на Нетаняху да отложи даването на показания в процеса за корупция, като постанови, че той не е предоставил достатъчно основания за искането си.
В един от случаите Нетаняху и съпругата му Сара са обвинени, че са приели луксозни стоки на стойност над 260 000 долара, като пури, бижута и шампанско, от милиардери в замяна на политически услуги.
В други два случая Нетаняху е обвинен, че е опитал да договори по-благоприятно отразяване от две израелски медии.
Нетаняху отрича да е извършил някакво нарушение и благодари на Тръмп за подкрепата му във войната на Израел с Иран, която приключи с споразумение за примирие по-рано тази седмица.
Адвокатът му поиска от съда да освободи лидера от явяване на изслушвания през следващите две седмици, като посочи, че той трябва да се концентрира върху "въпроси, свързани със сигурността".
Тръмп се застъпи за Нетаняху, като описа делото срещу него като "лов на вещици", пише БГНЕС.
Хамас взе 251 заложници по време на атаката си срещу Израел на 7 октомври 2023 г., като 49 от тях все още се смятат за задържани в Газа, включително 27, за които израелската армия твърди, че са мъртви.
Снимка: Reuters
Украинските машини на войната: роботи с картечници и гранатомети срещу руските сили
Японски храни и напитки за здраве и дълголетие
Левски спечели инфарктно с 1:0 срещу Кайрат в Шампионската лига
Заради загубите на фронта: Полша обмисля нов трансфер на МиГ-29 за Украйна
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Китай се утвърждава като световен лидер в производството на хуманоидни роботи
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
Анализатор: Ценят се AI компании, които могат да обяснят големите си харчове
Експерт: Отговорността при действията на AI е недостатъчно покрита
Страните от Персийския залив в ОПЕК увеличават производството на петрол през юли
Може ли България да стане хъб за трансфер на технологии от Азия към Европа?
преди 1 година