Президентът на Иран Масуд Пезешкиан обяви края на 12-дневната война, която Израел започна в обръщение към нацията, цитирано от агенциите.
"Днес, след героична съпротива на нашата велика нация, чиято решителност влиза в историята, ние станахме свидетели на сключването на примирие и прекратяването на тази 12-дневна война, наложена от авантюризма и провокацията" на Израел, заяви Пезешкиян в адреса си, който беше излъчен по иранската държавна телевизия.
"Агресивният враг не успя да постигне целите си за унищожаване на съоръженията и прекъсване на ядрените изследвания в Иран, предизвиквайки социални вълнения в републиката", пише в стенограма на речта, разпространена от пресслужбата на иранския президент.
Пезешкян отбеляза, че мащабът на разрушенията в Израел вследствие на ответните удари на иранските въоръжени сили е показал на света, че "цената на тази авантюра срещу велика страна като Иран е ужасна".
Президентът подчерта, че вярва във възможността за мирно съвместно съществуване на страните от Близкия изток. "Нашата обща мъдрост и благоразумие ще унищожат плановете на враговете, които се опитват да посеят раздор между нас", добави Пезешкиян, цитиран от БТА.
Освен това държавният глава увери, че иранските държавни служби ще положат всички усилия за възстановяване на атакуваните обекти и за оказване на помощ на семействата на жертвите и пострадалите.
Снимка: Reuters
Григор Димитров спечели и втория си мач от US Open
Какво решава Министерският съвет днес
Ремонти на два пътни възела на магистрала „Струма“
Днес слънчево и топло, с краткотрайни бури на места
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
От ИСУЛ: През лятото също циркулират УНГ инфекции и хремата не бива да се подценява
Безплатни прегледи на гърдите в УМБАЛ „Лозенец“ на 1, 2 и 3 септември
Подготовка преди тръгване на училище и някои хомеопатични решения
Астрономи наблюдаваха повърхността на Бетелгейзе с телескопа ALMA
Луната и Венера ще се сближат в небето през септември
SpaceX ще строи най-големия космодрум в света за 100 млрд. долара
Риза „невидимка“ заблуждава камерите с AI
AI влиза в камерите за скорост
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Работилница за деца организират във Военноморския музей във Варна
Аксаково празнува три дни с Керана и космонавтите, „Българе“ и ретро автомобили
Варна отбелязва рекорда на Чавдар Джуров, скочил с парашут от стратосферата
Nvidia удвоява приходите за една година, но прогнозата ѝ разочарова Уолстрийт
Американските индекси затвориха с понижения в очакване на отчета на Nvidia и Джаксън Хоул
Министерството на отбраната ще продължи да търси части за МиГ-29
Трите основни рафинерии на "Лукойл" в Русия са спрели работа след атаки с дронове
преди 1 година