Професорът по сеизмология Ефтимиос Лекас предупреди за "странна сеизмична активност на Атон", информира кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
"Силният сеизмичен трус от морската зона на Атон, беше усетен много силно от Солун до Лемнос и Лесбос и, разбира се, в Тракия. Това е трус, който се случи в залива, по същество на южното крайбрежие на Атон, на дълбочина около 10 километра, последван от множество по-малки сеизмични трусове. С други думи, имаме много по-малки сеизмични трусове", каза той в изявление.
По думите му това не е феномен, който наблюдаваме за първи път.
"Миналата година, в продължение на около 20 месеца, сеизмичната активност започна в морската зона на Атон, достигна пик през месеците май, юни и юли и всички си мислехме, че е отшумяла. По-силна сеизмична активност обаче се завърна и в момента анализираме данните", припомни професорът.
Той изтъкна, че това е странна сеизмична активност, с още по-странно развитие.
"Смятахме, че миналия септември този процес е приключил и се завръща с магнитуди, които са много по-големи от миналата година. Сеизмичната вибрация е странна, защото я виждаме да се завръща след дълъг период на бездействие. Така че ще трябва да оценим размерите на разлома, който е в подводното пространство. Да оценим оставащия потенциал на разлома, за да видим точно какъв вид земетресение може да предизвика. Районът със сигурност не е гъсто структуриран, това е Света гора. На Света гора манастирите, структурите, които съществуват, са издържали хиляди години, но в същото време имат и недостатъка на повишена уязвимост в определени свои части", коментира специалистът.
"В следващите няколко часа ще знаем точно какво се случва на Света гора, дали трябва да бъдем сериозно обезпокоени или не", заключи професорът по сеизмология.
Снимка: архив, БГНЕС
Подиграха се на мрачния Жерар Пике на шоуто на Шакира на финала на Мондиала
Преди да стане на 57 г.: Джей Ло се показа във ваната
Зодиите, които много страдаха, но сега ще намерят истинската любов
Украйна сваля новите руски крилати ракети "Бандерол" със 76-годишни оръдия ВИДЕО
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Тръмп нареди разсекретяване на информация за НЛО
Мъхът може да генерира електрически вълни, подобни на мозъчните сигнали
Учени: Това е минималният размер на планетите, способни да поддържат живот
На Слънцето се случи най-мощното изригване от две седмици насам
Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Американските индекси приключиха сесията в сряда с минимални понижения
Страните от ЕС отново не са се споразумели за новия пакет от санкции срещу Русия
Йонко Чуклев: Kimi K3 показва, че Китай може да наваксва бързо в AI надпреварата
Световната икономика е притисната от енергийна криза на три фронта
преди 1 година