Тръмп обърна палачинката: Да оставим Русия и Украйна да се бият

Понякога ги оставяш да се бият известно време, заяви американският президент

06.06.2025 | 09:19 Редактор:
Доналд Тръмп не преживява най-добрите си дни като президент.
Доналд Тръмп не преживява най-добрите си дни като президент.

В продължение на месеци президентът на САЩ Доналд Тръмп изразяваше различни степени на оптимизъм, че само той ще може да разреши конфликта в Украйна.

Но застоят в напредъка, все по-смъртоносните дронови атаки и непоколебимите преговарящи позиции изглежда са си казали думата. В четвъртък Тръмп използва поразителна аналогия, за да признае, че военните действия са далеч от края си, и че в този момент не смята за най-добре да се намеси.

"Понякога виждаш две малки деца да се бият като луди", каза Тръмп в Овалния кабинет, докато германският му колега Фридрих Мерц наблюдаваше мълчаливо. 

"Мразят се взаимно и се бият в парка, и ти се опитваш да ги разделиш. Те не искат да бъдат разделени. Понякога е по-добре да ги оставиш да се бият известно време, а след това да ги разделиш", обясни Тръмп.

Той каза, че е предал директно на руския президент Владимир Путин по време на 75-минутния им телефонен разговор в сряда, че не действа като посредник, а като съдия, който позволява на конфликта да се развие.

"Виждаш го в хокея. Виждаш го в спорта. Съдиите ги оставят да продължат няколко секунди. Оставят ги да продължат известно време, преди да ги разделят", даде пример Тръмп, цитиран от CNN.

Това беше откровено признание от страна на Тръмп – словесният еквивалент на вдигането на ръце пред проблем, който не може да реши.

Еволюцията на Тръмп – от обещанието да сложи край на войната за един ден до сравняването на воюващите страни с деца, на които е позволено да се борят на хокейна пързалка – беше за него разочароващо преживяване.

Той се поколеба относно прилагането на нови санкции срещу Москва, опасявайки се да не отдалечи още повече Путин от преговорната маса. Той също не одобри нова военна помощ за Украйна, надявайки се, че бързият край на войната означава, че тя няма да е необходима.

Графикът, който предложи миналата седмица за определяне на сериозността на Путин в желанието му за край на войната – "две седмици" – не беше повторен оттогава, и изглежда има малко очаквания, че ще предприеме действие, когато самоналоженият краен срок дойде в понеделник.

Американската подкрепа за Украйна е под светлината на прожекторите

Неговата либерална позиция ще бъде тествана през следващите седмици, тъй като Тръмп ще се отправи към поредица от глобални срещи на върха, където ще бъде подложен на натиск от американските съюзници да приеме по-твърда позиция.

Вероятно ще се срещне лично с украинския президент Володимир Зеленски на срещата на Групата на седемте в Канада, планирана за средата на юни. През последните три години конференцията действаше като своеобразен управляващ комитет за западната подкрепа за Украйна, като Зеленски присъстваше като гост, за да подчертае исканията си за помощ.

Тазгодишната конференция обещава да бъде много различна. Помощниците на Тръмп казват, че има малко очаквания той да се съгласи на нови санкции срещу Русия, докато е в Алберта.

Срещата на върха на НАТО няколко седмици по-късно по подобен начин ще постави американската подкрепа за Украйна под светлината на прожекторите. Лидерите на НАТО са проектирали срещата да бъде кратка и силно фокусирана върху увеличаването на отбранителните разходи на държавите членки, надявайки се да избегнат открита враждебност от американски президент, който е поставил под въпрос важността на алианса.

Настоящата му позиция относно Украйна може да постави екзистенциални въпроси пред лидерите, които са нетърпеливи да насърчат опитите на Тръмп за договаряне на примирие.

Позицията, която Тръмп изрази в четвъртък, може да не е окончателната му. Няколко мига след сравнението си "да се бият известно време", той настоя, че е "за спиране на убийствата".

Въпреки това коментарите му отразяваха нова степен на примирение с перспективите му за прекратяване на войната и отчуждение от конфликта, който някога се зарече да разреши.

"Те се бият, бият, бият. Понякога ги оставяш да се бият известно време", отбеляза президентът на САЩ.

Тръмп не каза дали е предупредил Путин, или го е насърчил да калибрира отговора си. Нито пък предложи особено мнение за действията на Украйна.

Посетителят му в Овалния кабинет в четвъртък се опита да насърчи по-уверен поглед. Мерц цитира годишнината тази седмица от инвазията в Нормандия в Деня "Д" – повратна точка във Втората световна война – като пример за това: "когато американците веднъж сложиха край на война в Европа."
Тръмп не беше, в началото, впечатлен от сравнението.

"Това не беше приятен ден за вас", пошегува се Тръмп, имайки предвид поражението на германските нацисти.

Снимка: Reuters