Джордже Симион печели първи тур на президентските избори в Румъния

На 18 май ще се проведе втори тур

04.05.2025 • 22:07 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Джордже Симион печели първи тур на президентския вот в Румъния с 30% от гласовете, показват първите данни от екзитпол. Лидерът на крайнодясната партия Алианс за обединение на румънците (АОР) излезе пръв сред 11 кандидати, които участваха в надпреварата за президентския пост. Тъй като нито един кандидат не събира 50 на сто подкрепа, на 18 май ще се проведе втори тур.

Джордже Симион (Алианс за обединение на румънците) - 33,1%;

Крин Антонеску (Социалдемократическа партия, Националналлиберална партия и Демократичния съюз на унгарците в Румъния) - 22,9%;

Никушор Дан (независим кандидат) - 20,9%.

Виктор Понта (независим кандидат) - 14,7%

На територията на страната бяха отворени 18 979 избирателни секции. Румънците с право на глас от диаспората ще гласуват в 965 секции. Избирателните секции отвориха в 7:00 ч. местно (и българско) време и бяха затворени в 21:00 ч., информира БГНЕС.

Симион гласува в избирателна секция в Могошоая, придружен от бившия кандидат за президент на партията Калин Джорджеску.


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички