"Това е война срещу населението": Сексуални посегателства над жени и масов глад Судан

Над 12 млн. суданци са прокудени от родните им места

16.04.2025 | 14:37 Редактор:

В хаос тъне Судан две години след избухването на гражданската война. Смята се, че това е най-голямата хуманитарна криза в целия свят. Близо 64% от над 50-милионното население междувременно зависят от хуманитарни помощи. Близо 25 милиона души са засегнати от хроничен глад. По преценки на ООН, около 12 милиона суданци са прокудени от родните им места, а 3,4 милиона от тях - към съседните страни Египет, Етиопия, Чад и Либия.

Заради несекващите боеве преценките за броя на жертвите са трудни. По последни данни на международните хуманитарни организации те са около 150 000.

Особено засегнати от войната са жените и момичетата

Те са изложени на масови сексуални посегателства и групови изнасилвания.

Войната се води вече трета година между двама генерали - властта си оспорват началникът на армията Абдел Фатах ал-Бурхан, който де факто е държавен глава, и Мохамед Хамдан Дагало, командир на паравоенните "Сили за бързо реагиране".

През октомври 2021 година те извършиха военен преврат и свалиха суданското преходно правителство. Превратът сложи край на реформаторския курс в страна, започнал през април 2019 година след падането на диктатора Омар ал-Башир. През април 2023 между двамата генерали се стигна до разрив във връзка с интеграцията на паравоенните сили в армията. Оттогава тече безмилостна битка за власт.

В момента националната армия на Судан отбелязва териториални успехи - тя успя да си възвърне Хартум. Лидерът на паравоенните милиции обаче не се смята победен. Дагало и неговите "Сили за бързо реагиране" държат под контрол западния регион Дарфур. Там те са окупирали много бежански лагери, където цивилното население измира от глада и постоянния обстрел, както става ясно от разтърсващите свидетелства на очевидци, от международните помощни организации и ООН, пише DW.

Мохамед, чиято къща в Хартум е разрушена и ограбена, казва: "Те разрушиха всичко и взеха всичко. Тази война не е война срещу правителството, а срещу населението - това е чисто разрушение".

Бойците от "Силите за бързо реагиране" опустошават всичко. Обвиняват ги в жестоки нарушения на човешките права. Но и националната армия не щади населението - бомбардира пазари, има и сведения за екзекуции в Хартум след като е бил завзет отново.

"Ужасени сме от данните за извънсъдебни разстрели на цивилни граждани", заяви говорителят на ООН по човешките права Сеиф Маганго.