Първи остри реакции, след като американският президент Доналд Тръмп реши да замрази близо 2 млрд. долара финансиране за "Харвард". Престижният университет не се подаде на натиска на Тръмп за реформиране на политиката, включително на тези за приобщаване, равенство и многообразие. Барак Обама похвали университета за категоричната позиция.
След като в петък американският президент изпрати редица изисквания до най-стария университет в САЩ, настоявайки да бъдат ограничени правата на студентите и преподавателите, както и да да има по-голямо разнообразие на мнения, в писмена позиция от учебното заведение отговориха, че правителството не трябва да се меси в решенията на университета. Последва и втора реакция от Белия дом.
"Президентът беше много ясен. "Харвард" трябва да следва Федералния резерв, а също и да се извини заради невероятния антисемитизъм, който се случи в е техния колеж срещу студенти от американски евреи", каза говорителят на Белия дом Каролин Левит.
В социалната платформа X 44-ият президент на САЩ Барак Обама коментира случая.
"Харвард" даде пример за други висши учебни заведения - отхвърли незаконен и груб опит за задушаване на академичната свобода.
На този фон, държавният секретар на САЩ Марко Рубио отмени изплащането на безвъзмездни средства на обща стойност 215 млн. долара, предвидени за програми в редица държави, сред които и България.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Reuters
6 знака, че не може да имате доверие на този мъж
17-годишен загина, след като се вряза с висока скорост в къща в Дупница
Над един милион души на литургия, отслужена от папа Лъв XIV в Мадрид
След над 40 VIP гаджета Мадона отсече: Джон Кенеди-младши беше №1
Нарушената мозъчна пластичност при аутизъм може да е обратима
Кои лекарства за кръвно се понасят по-добре според нов анализ
Таргетна терапия удължава живота при платинум-резистентен рак на яйчниците
Как да се предпазим от хепатит A по време на почивка?
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Част от голям варненски квартал е без вода днес
Пороен дъжд наводни варненско село
Един загинал и 28 ранени в катастрофи у нас за последните 24 часа
Какво ще бъде времето в понеделник?
Верижна катастрофа на пътя София - Варна
Биткойнът е ранен и изгледите в близко бъдеще не са много добри
Китайската централна банка продължава да купува злато, въпреки че металът е под натиск
OpenAI превръща ChatGPT в "суперприложение" преди планираното си IPO
Започна премахването на оградата около незаконни строежи край Варна