В първата си значима реч след напускането на Белия дом, Джо Байдън остро разкритикува мащабното преструктуриране на правителството, предприето от наследника му Доналд Тръмп. Той предупреди, че подобни действия представляват заплаха за пенсионните обезщетения на американците, съобщава АФП.
"За по-малко от 100 дни тази администрация нанесе толкова много щети и толкова много разрушения - направо спира дъха, че това може да се случи толкова скоро", каза Байдън на конференция на защитниците на хората с увреждания в Чикаго.
"Те се заеха с администрацията на социалното осигуряване, изтласквайки 7000 служители през вратата", съобщи президентът, визирайки националната агенция, която изплаща обезщетения за пенсиониране и инвалидност.
Изборът на Байдън на темата - социалното осигуряване - имаше за цел да засили натиска върху Тръмп във връзка с бурните му усилия за реформиране на правителството.
Той изтъкна съкращенията на персонала в агенцията, за които Тръмп и неговият помощник милиардерът Илън Мъск настояват като част от своя Департамент за правителствена ефективност (DOGE), като заяви, че "уебсайтът на социалното осигуряване се срива" и пречи на пенсионерите да получат обезщетенията си.
Програмата, на която разчитат повече от 65 милиона американци, е разговорно известна във Вашингтон като "третата релса на политиката" заради чувствителността си към избирателите.
"Много американци буквално разчитат на социалното осигуряване, за да си купят храна, просто за да се справят и за много от тези бенефициенти това е единственият им доход. Ако тя бъде намалена или отнета, това ще бъде опустошително, унищожително за милиони хора", каза Байдън,
Той упрекна министъра на търговията на Тръмп, бившия мениджър на хедж фонд Хауърд Лутник, за неотдавнашна забележка, в която той каза, че "измамниците" биха се оплакали от липсващ чек, но не и от тъщата му, предаде БГНЕС.
Байдън се подигра на тази характеристика, като каза: "А какво да кажем за 94-годишната майка, която живее съвсем сама - която няма милиардер в семейството?"
Снимка: Reuters