Лошото време доведе до транспортен хаос в Пекин и някои части на Северен Китай. Заради бурни ветрове бяха отменени стотици полети, затвориха атракциони и бяха спрени железопътни линии, предаде АФП.
Мощните ветрове се дължат главно на система от студени вихри, формирана над Монголия, която се движи на изток и юг и обхваща Северен Китай от 11 април до края на седмицата, съобщи Китайската метеорологична администрация (КМА).
"Най-силните ветрове се очакват през деня на 12 април, като скоростта на вятъра в някои станции за наблюдение ще се доближи или дори ще надмине историческите рекорди за същия период от 1951 г. насам", казаха от КМА.
Пекин издаде първата от десетилетие оранжева тревога за силни ветрове
"До събота сутринта (12 април) 413 полета на международното летище в Пекин са били отменени. Преустановени са и влаковите услуги, включително експресната линия на метрото на летището и някои високоскоростни железопътни линии", съобщи държавната телевизия на страната.
Туристическите атракции, включително Летният дворец, Небесният храм, Пекинската зоологическа градина и тематичният парк Universal Studios, също бяха временно затворени.
Щетите са огромни
Почти 300 дървета в китайската столица са паднали, а 19 автомобила са били повредени, обявиха медиите в страната, като добавиха, че все още не е съобщено за пострадали в Пекин вследствие на силния вятър, пише БГНЕС.
Китай е най-големият емитент на парникови газове в света, които според учените са причина за изменението на климата и увеличават честотата и интензивността на екстремните метеорологични условия.
Миналата година десетки хора загинаха и хиляди бяха евакуирани по време на бурите, които предизвикаха тежки наводнения в страната.
През май магистрала в южната част на Китай се срути след няколкодневни дъждове, при което загинаха 48 души.
Снимка, архив: БГНЕС
Проф. Минчев: Решението за американските самолети е взето еднолично от Радев
Днес слънцето се завръща
Сатурн тръгва ретроградно и ще подложи на тест 5 зодии
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Учени: Човешката еволюция изостава драстично, а причина за това е AI
Ракета на SpaceX се е насочила към Луната: Очаква ли ни зрелищен сблъсък през август?
Венера се оказа „жива“ планета: учени откриха неочаквано движение
Астронавти на НАСА може да останат завинаги на Луната след историческото кацане
Все повече шофьори избягват посещението при автомонтьор
Вижте защо не трябва да зареждате телефона си от USB портове в колата
Чист ли е въздухът във Варна? Проверете онлайн в реално време
29 422 фиша и 3044 акта написа КАТ за седмица
България отново е в топ 3 по инфлация в ЕС
Американските индекси отчитат седмични спадове заради разрастващата се война в Близкия изток
Кинокритик: Малките филми показаха на големия Холивуд силата на разказа
Опозиционата консервативна полска партия PiS се разцепи
Илияна Йотова ще се кандидатира за президент на изборите през есента