С 208 млрд. долара по-малко е състоянието на 500-те най-богати хора в света след обявените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита, които доведоха до срив на световните пазари.
Спадът е четвъртият по големина еднодневен спад в 13-годишната история на Индекса на милиардерите на Bloomberg и най-големият от разгара на пандемията от Ковид-19 насам.
Повече от половината от тези, които се проследяват от индекса на богатството на Bloomberg, преживяха срив на състоянието си, като средният спад беше 3,3%.
Милиардерите в САЩ бяха сред най-засегнатите, като водещи бяха Марк Зукърбърг от Meta Platforms Inc. и Джеф Безос от Amazon.com Inc. Карлос Слим, най-богатият човек в Мексико, беше сред малката група милиардери извън САЩ, които избегнаха въздействието на митата.
Мексиканската борса Bolsa се повиши с 0,5%, след като страната беше изключена от списъка на Белия дом с реципрочни мита, което повиши нетното състояние на Слим с около 4% до 85,5 млрд. долара.
Близкият изток беше единственият регион, в който включените в индекса на богатството на Bloomberg постигнаха нетни печалби за деня.
Ето и някои от най-големите губещи през деня:
Марк Зукърбърг
Основателят на Meta е най-големият губещ в доларово изражение, като 9-процентният спад на компанията за социални медии струва на нейния главен изпълнителен директор 17,9 млрд. долара, или около 9% от богатството му. Meta беше най-печелившият сред индекса на технологичните акции "Великолепната седморка" от Нова година до средата на февруари.
От Нова година до средата на февруари Meta беше най-изявеният победител сред индекса на "Великолепната седморка", включващ технологични акции с голяма пазарна капитализация, като в продължение на почти месец постигаше последователни печалби, за да увеличи пазарната си стойност с повече от 350 млрд. долара. От средата на февруари насам обаче акциите се сринаха с около 28%.
Джеф Безос
Акциите на Amazon поевтиняха с 9% в четвъртък, което е най-големият им спад от април 2022 г. насам, като това струва на основателя на технологичния гигант 15,9 млрд. долара от личното му богатство. Акциите на компанията са отписали над 25% от февруарския си връх.
Илън Мъск
Главният изпълнителен директор на Tesla е загубил 110 млрд. долара досега през тази година - включително 11 млрд. долара в четвъртък - тъй като изоставащите доставки и противоречивата му роля на цар по въпросите на ефективността на Тръмп сринаха акциите на производителя на електромобили.
Четете повече в bloombergtv.bg.
Снимка: БГНЕС
Венера влезе в Дева, ето какво очаква зодиите
Лекарствата за отслабване не водят до по-добро качество на живот
Сватбата на годината направи маникюрите шампанско хит
Синдромът на хроничната умора е свързан със системата за „почистване“ на мозъка
По какъв начин могат да се предадат полово-предаваните болести?
Александровска въведе нови системи за образна диагностика
Защо топлинният удар често засяга малкия мозък?
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята
7 факта за черните дупки, които звучат като научна фантастика
Водачите на кои марки автомобили са най-гневни на пътя?
Спипаха кьоркютук пиян шофьор в Градинарово
2/3 от населението на Европа е било изложено на вредни нива на озоново замърсяване
Оставиха в ареста мъж, спипан с малко дрога във Варна
България е втора по поскъпване на жилищата в ЕС
Кадър на деня за 9 юли
OpenAI представи нов AI агент за по-широк спектър от сложни задачи
Американските борсови индекси записаха повишения, петролът поевтиня
Онлайн измамите зачестяват, хората трябва да са по-подготвени, предупреждава експерт