Земетресение с магнитуд 5 по Рихтер е ударило Мианмар, според данни от Европейския средиземноморски сеизмологичен център (EMSC).
Трусът е регистриран на 16 километра североизточно от град Мандалай и на 257 километра северозападно от Най Пий Тау, на дълбочина 10 км. Вторичен трус е настъпил в 11:01 местно време (14:02 българско време).
Хуманитарните организации в най-силно засегнатите райони на Мианмар алармират за спешна необходимост от подслон, храна и вода след земетресението, което е отнело живота на над 2 700 души. Те обаче предупреждават, че гражданската война в страната може да затрудни достъпа на помощ до нуждаещите се.
Жертвите са достигнали 2 719 души, а броят им вероятно ще надхвърли 3 000, съобщи военният лидер на Мианмар Мин Аун Хлайнг в телевизионно обръщение във вторник. По негови данни 4 521 души са ранени, а 441 са в неизвестност.
Силното земетресение с магнитуд 7,7 удари страната в петък по обяд и беше най-мощното в региона за последните повече от сто години. То разруши както древни пагоди, така и съвременни сгради.
В съседен Тайланд спасителите продължават да търсят оцелели в развалините на срутилия се небостъргач в Банкок, но признават, че времето работи срещу тях, пише Ройтерс.
В района на Мандалай в Мианмар 50 деца и двама учители загинаха, след като предучилищното им заведение се срути, съобщиха от Офиса на ООН за координация на хуманитарните въпроси.
4 зодии, които ще се издигнат над баналностите през 2026 г.
Василев: Искам да погледна в очите хората от площадите и да поискам от тях пълен мандат
Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
Кои са професиите за които работодателите дават тлъсти заплати?
Европол предвижда война между роботи и хора до 2035 г.
Поскъпнали ли са двойно зъболекарските услуги?
ВКС с решение: Eвропрокуратурата правилно е разследвала Портних
Крахът на империята Лукойл
Законодателите на ЕС обмислят облекчаване на капиталовите правила за покритите облигации
Инфлационните очаквания във Великобритания се охлаждат от двугодишния връх
Руски банкер: Путин има пари да финансира войната в Украйна с години
Камен Илиев: Огромни са рисковете от космическите отпадъци