Извънредните средства от 100 милиарда евро за Бундесвера, които бяха приети през 2022 година в Германия като реакция на руското нападение срещу Украйна, вече са изцяло залегнали в плановите разходи и ще бъдат напълно изразходвани.
Разходите за отбрана, които надхвърлят един процент от брутния вътрешен продукт (БВП), ще бъдат изключени от т.нар. дългова спирачка, залегнала в Основния закон. На практика това означава възможност за вземането на нови кредити в неограничен размер. За това се разбраха германските консерватори (ХДС/ХСС) и социалдемократите (ГСДП), съобщи DW.
През първите шест месеца след съставянето на правителството ХДС/ХСС и ГСДП възнамеряват да подготвят закон, с който да се ускори планирането на дейности и снабдяването на Бундесвера. Ще има и списък с приоритетни стоки за въоръжението, които ще трябва да се набавят бързо.
Германия има проблеми с транспортната инфраструктура
Рушащи се мостове, лоши железопътни линии и шосета: Остарялата транспортна инфраструктура спъва икономическото развитие на Германия. От Съюза на германската индустрия (BDI) са изчислили, че през следващите десет години ще са необходими допълнителни средства в размер на около 160 млрд. евро за железопътната мрежа, магистралите и първокласните междуградски пътища, за обновяването на мостовете, водните пътища, пристанищата и за разширяването на обществения транспорт.
Освен това допълнителни 100 млрд. евро трябва да бъдат инвестирани в инфраструктура за образование, т.е. в детски градини, училища и университети, както и 56 млрд. евро за сгради и строеж на жилища.
Откъде ще дойдат парите
Ще бъдат взети заеми на обща стойност 500 млрд. евро, които ще се влеят в специален извънреден фонд. За сравнение: това е малко повече от обема на федералния бюджет, който за 2024 г. възлиза на 467 милиарда евро, и повече от една десета от БВП на Германия.
Държавата набира нови средства чрез емитиране на облигации на капиталовия пазар. Тоест, парите първоначално ще дойдат от инвеститори – чрез парични фондове или кредитни институции. Един от най-големите инвеститори в света е норвежкият държавен инвестиционен фонд.
Трябва ли Европа да изпрати мироопазваща мисия в Украйна?
Снимка: Reuters