Бившите съветски републики Естония, Латвия и Литва, които сега са членки на Европейския съюз и НАТО, успешно са се присъединили към европейската енергийна мрежа, след като прекъснаха напълно връзките си с руската мрежа, предаде АФП.
Малките балтийски държави се опасяват, че те също могат да бъдат обект на нападение. Твърдите поддръжници на Украйна също се притесняват, че Русия ще ги изнудва, използвайки доставките на електроенергия.
"Преди броени минути получих страхотна новина. Синхронизацията на електроенергийната система на балтийските държави с континенталната европейска система приключи успешно", заяви президентът на Литва Гитанас Науседа.
"Това е исторически момент, който бележи края на едно дълго пътуване. Постигнахме пълна енергийна независимост. Периодът на политически натиск и изнудване най-накрая приключи", каза той.
Президентът говори заедно с колегите си от Естония и Латвия, както и с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Полша.
Балтийските страни се интегрираха в европейската мрежа чрез Полша
Общо 1,6 млрд. евро (1,7 млрд. долара) - предимно средства от ЕС - бяха инвестирани в прекратяването на енергийните връзки с Русия в балтийските държави и Полша, пише БГНЕС.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че прекратяването на енергийните връзки на балтийските страни с Русия означава "свобода от заплахи и изнудване".
"Днес ние свързваме балтийските държави с електрическата мрежа на континентална Европа. Прекъсваме последните останали връзки с Русия. Най-накрая свобода от заплахи и изнудване. Това е исторически ден", каза фон дер Лайен.
Снимка: БГНЕС