Най-силно представилата се суровина през 2024 г. бе какаото, задминавайки дори биткойна, но това не спира фермерите да се отказват от отглеждането му, пише "Wall Street Journal".
Земеделците в най-големия регион за производство на какао в света презасяват земите си заради комбинация от лошо време, провалили се държавни политики – много от които целяха да помогнат на фермерите – и бързо разпространяващ се вирус, който опустошава растенията им.
Резултатът от това са по-високи цени за любителите на шоколада и стръмен спад в производството на Кот д'Ивоар и Гана – традиционните какаови гиганти на Западна Африка. Но макар че цените се вдигнаха до рекордни нива, земеделците изкореняват какаовите дървета, които през последните две години са унищожени от вируса на какаовите издънки – болест, която причинява некроза на корените и е смъртоносна за какаовите дървета.
Заменят какаото с палми за масло
Вместо това, някои фермери планират да засядат палми за масло, тъй като са по-малко податливи на болести и изискват по-малко труд и работа. Освен това, търсенето на палмово масло е високо, коментират местни фермери. Фактор във взимането на такова решение са и погрешните държавни политики, включително фиксирана цена, която страните плащат на земеделците за какаовите зърна.
Тази политика, целяща да предпази фермерите, отглеждащи какао, от нестабилните колебания на световните пазари, им попречи да се възползват от предимствата на растящите цени, точно когато имат най-голяма нужда от парични средства. Както Кот д'Ивоар, така и Гана продават предварително зърната за следващия сезон и определят изкупната цена, която получават земеделските стопани. Понастоящем производителите получават по-малко от една трета от сумата, която какаовите зърна им носят на международните пазари, а правителствата получават неочаквани приходи.
Фючърсите върху какаото в Ню Йорк се повишиха със 178% миналата година, като през декември достигнаха рекордните 12 565 долара за метричен тон. За сравнение, биткойнът поскъпна със 122% през 2024 г.
Четете повече в investor.bg.
Снимка: pixabay