Досега в Европейския съюз всяка страна налага различни размери на глобите за едно и също нарушение на правилата за движение, но сега се поставя въпросът за тяхното унифициране. Профсъюзът на германските полицаи е отправил призив за въвеждане на общи санкции в ЕС за нарушения на пътя.
Според германските експерти различната практика в ЕС за наказване на шофьори е дискриминационна. На тази основа профсъюзът на германската федерална полиция (GdP), както съобщава VerkehrsRundschau, призова за стандартизация. Вече са изготвени съответни писма с предложения и обосновка на подобна позиция до държавните структури и ръководството на Европейския съюз.
Размерът на глобите в европейските страни е много различен. Германците посочват като пример, че в Полша глобата за непоставяне на предпазния колан е само 25 евро, а в Гърция - 350 евро.
Има и други разлики. Някои държави определят глобите в зависимост от доходите на нарушителя. Този подход беше въведен по-специално във Финландия, Дания и Швейцария. Същата процедура важи и за шофиране в нетрезво състояние.
"С помощта на общ каталог от глоби можем последователно да прилагаме правилата за движение и да повишим безопасността на движение през националните граници. Това е важна стъпка към нашата цел - да намалим до нула броя на жертвите на пътни инциденти", подчерта председателят на GDP Йохен Копелке.
Четете повече в automedia.investor.bg
Снимка: БГНЕС
Лудогорец направи шпалир на шампиона Левски
Надежда Йорданова: ДБ няма да участва в избор на ВСС
Експерт с прогноза: Имотният бум в София приключи
Стрелба по автобус на градския в Перник
Катя Ивкова пое здравното министерство
Антония Ташева: С диагнозата лупус дойде облекчението и доказателството, че не съм „симулантка“
Системен лупус - кои органи може да засегне?
Проф. Иван Дечев: Честото нощно уриниране може да се дължи на доброкачествена простатна хиперплазия, но и на други причини
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Тежко падане в Джирото, дебютант спечели втория етап
Черно море взе важна победа над Ботев (Пд) с 2:0
Задържаха изпращачи на фишинг съобщения от името на МВР
Задържаха трима за побой в София
Давид Иванов спечели златен медал на Световната купа във Варна
Trump Media отчете загуба от 405 млн. долара основно заради криптоинвестиции
Мадяр положи клетва като премиер на Унгария, знамето на ЕС отново се вее пред парламента
Перфектна буря очаква Кевин Уорш във Федералния резерв
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия