Русия отбеляза Деня на победата над нацистка Германия с традиционните военни паради. На Червения площад в Москва президентът Владимир Путин нарече деня "свещен празник".
В Хабаровск бяха показани както легендарни танкове от времето на Втората световна война, така и нова техника. В това число ракетни комплекси "Искандер-М" и модернизираните системи за залпов огън "Ураган" и "Торнадо-Г".
На парада в Москва не бяха поканени представители на "неприятелски" страни, по думите на говорителя на външното министерство Мария Захарова. Сред чуждестранните гости бяха президентите на Беларус, Казахстан, Таджикистан, Туркменистан, Куба, Лаос и Гвинея-Бисау.
В речта си руският лидер обвини Запада, че се опитва да изкриви истината за Втората световна война, защото тя пречи на колониалната му политика. Владимир Путин обърна внимание и на войната в Украйна, която Москва официално нарича "специална военна операция".
"Ние отхвърляме претенциите, на която и да е страна, или съюз за изключителност. Русия няма да позволи на никого да я заплашва, нейните стратегически сили са винаги в готовност. Западът се опитва да разпалва конфликти, междунационални вражди, да сдържа суверенните центрове за развитие по света. Но ще направим всичко, за да не допуснем глобален сблъсък. А с героите от специалната военна операция в Украйна е цяла Русия", подчерта Путин.
Вижте повече в репортажа.
Жена от Бургаско даде 5 000 евро на телефонни измамници
SENSHI 33: В битки на открито няма слаби борци
На остров в Гърция заменят безплатно всички коли с електромобили
Риболовна мрежа изплува от от езеро Близнака в Рила СНИМКИ
Болестта ръка-крак-уста – кого засяга най-често?
Самобайка – познавате ли тази интересна билка?
„Зачатие“ и „Искам бебе“ са против прехвърлянето на Центъра за асистирана репродукция към НЗОК
Аполипопротеин B – кога само стойността на LDL-холестерола не стига за оценка на сърдечносъдовия риск?
Земята навлезе в метеорния поток Персеиди
Какво би се случило, ако всички хора на Земята скочат едновременно?
Телескопът „Айнщайн“ улови първите мигове от избухването на свръхнова
Герман Титов: Първият човек, прекарал повече от денонощие в Космоса
Костадинов: Радев се крие зад колективната безотговорност, докато търгува с държавата
Днес е Международният ден на бирата
Варна е сред водещите области по нови жилища с "Акт 16"
Бързият влак за Варна блъсна и уби жена
ЕЦТП: „Туризмът за шофьорски книжки“ заобикаля закона и създава риск за всички на пътя
Печалбата на Monte Paschi засенчи прогнозите, докато банката разглежда оферта за поглъщане
КФН: От 9 август цените на финансовите услуги ще са само в евро
Предложение за етика към криптозакона в САЩ може да спести на Тръмп милиони от данъци
Секторът на бизнес услугите у нас се разшири с 8% за година към май