Хаити обяви 72-часово извънредно положение и полицейски час в столицата. Причината са две масирани бягства от затвори, довели до хаос и безредици.
През уикенда въоръжени банди щурмуваха голям затвор в столицата Порт-о-Пренс. Бяха убити най-малко 12 души, а около 4 000 осъдени престъпници избягаха. И въпреки че няма охранители, някои от лишените от свобода избраха да останат в затвора.
"Беше тежка нощ. Животът ни беше в опасност. Навсякъде се чуваха изстрели. Страхувахме се за живота си. Аз съм колумбиец - не дължа нищо на никого тук. Стоях си в килията", казва затворникът Карлос Гереро.
Лидерите на бандите твърдят, че искат да принудят министър-председателя и временен президент Ариел Анри, който е извън страната, да подаде оставка. Анри е в Кения, за да търси помощ за овладяване на ситуацията в страната си. Анализатори обаче предупреждават, че кенийският президент трябва да посети Хаити преди да прати помощ.
Групите, които целят да свалят от власт министър-председателя, контролират около 80 процента от Порт-о-Пренс. Сред задържаните в Порт-о-Пренс са членове на банди, обвинени във връзка с убийството на президента Жовенел Моис през 2021 г.
На кадри в социалните мрежи се вижда как полицай блъска на земята мирен гражданин. Извършваното насилие от банди в карибската страна отбеляза нов възход, след като временният президент Ариел Анри посети Кения в опит да договори международна полицейска операция. Споразумението беше подписано в петък, като се очаква кенийското правителство да изпрати 1000 полицаи в Хаити, за да помогне за прекратяването на насилието.
През януари ООН съобщи, че повече от 8400 души са станали жертва на нарастващото насилие в Хаити през миналата година, включително убийства и отвличания.
Вижте повече в репортажа.
Правосъдният министър за ВСС: Свидетели сме на назначения и решения, които не са законни
Климатолог: Пригответе се, в бъдеще ни очакват и по-големи жеги
Съдът остави в ареста касиерката, убедила десетки да изтеглят кредити
Открито е тялото на второто дете, издирвано след тежкия инцидент в река Струма
Нискокалоричната диета може да помогне при заболявания на венците
Инфекциозни гастроентерити в детска възраст през лятото
Заболявания, които се подобряват от топлото време
Клинавче — народен лек за кръвно налягане и черен дроб
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Какво ще е времето утре?
Кадър на деня за 4 юли
От Макрон до Моди: Правителствата разгъват червен килим за гигантите в изкуствения интелект
Путин подписа закон за данъчни промени в подкрепа на руския пазар на горива
Местните банки ще дадат силен тласък на търговията с криптовалути в Германия