Украинските атаки в анексирания от Русия Крим ще се засилят, каза ръководителят на украинското военно разузнаване (ГУР) Кирил Буданов, предаде АФП.
"През 2023 г. във временно окупирания Крим бяха осъществени първите украински нахлувания, въпреки че някои ги смятаха за невъзможни. И това е само началото. Това дава надежда, особено на украинците в Крим, които живеят под руска окупация вече десет години и много от които бяха започнали да губят кураж", заяви Буданов.
"Северната част на Черно море е под украински контрол, с платформи за добив на газ", а "морските коридори за износ на зърно отново функционират, макар и да има рискове заради войната", допълни той.
Крим, анексиран от Москва през 2014 г., е ключов регион за логистиката на руските сили, окупирали част от Южна Украйна. Тази територия редовно е обект на нападения от украински ракети и дронове, припомня БГНЕС.
От друга страна, на терен "и от двете страни много интензивното използване на ударни дронове направи невъзможни както руските, така и украинските офанзиви", смята ръководителят на ГУР, който цитира и "гъстотата на минните полета, невиждана от Втората световна война".
Запитан за душевното състояние на украинското население две години след инвазията, той призна, че е "уморен": "Войната започна преди десет години в Донбас, а пълномащабното нахлуване е в ход от 2022 г. насам. Недостигът на войници става значителен, макар и да не е тревожен."
Дебатът за мобилизацията бушува от седмици в Украйна, а разглеждането на спорния законопроект беше отложено от депутатите.
Запитан за възможността за преговори с Москва, той смята, че "сега не е подходящият момент. Преговорите започват, когато поне едната страна, ако не и двете, има интерес. Този случай не е такъв".
Снимка: БГНЕС
Какво да очакват зодиите след лятното слънцестоене на 21 юни до края на 2026 г.?
Финландия засилва въоръжението на F-35 с нова поръчка на интелигентни бомби
Ходенето по срещи плаши Джейсън Съдейкис
Медиците да пестят от сапун и тоалетна хартия
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса
преди 2 години
преди 2 години