За първи път в историята на Общността, срещата на външните министри на държавите членки е извън територията на Европейския съюз – в Киев.
Преди заседанието, украинският външен министър Дмитро Кулеба приветства Жозеп Борел. Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи определи срещата като "историческа" и израз на "солидарност" с Украйна.
"Първата съвместна среща на външните министри извън границите на ЕС е сигнал, че подкрепата на 27-членния блок е "непоколебима", заяви Жозеп Борел.
България беше представена от вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел. Тя също изрази подкрепа за Украйна.
"Съвсем скоро ние решихме да премахнем ограниченията върху вноса на украинско зърно. За нас това беше възможност да покажем своята солидарност, доброто функциониране на европейските механизми, но и възможностите за свързаност в тази част на Европа. Ние подкрепяме и формулата за мир на президента Зеленски. Твърдо вярваме, че Украйна трябва да бъде водеща в този процес, а всички ние трябва да работим, за да постигнем конкретни резултати", каза Габриел.
Преди началото на срещата, външните министри от ЕС присъстваха на церемония по полагане на венци пред "Стената в памет на загиналите за Украйна".
Вижте повече в репортажа.
Снимка: БГНЕС
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
Какви са проблемите на Витоша?
179 научни доклада представиха бъдещето на психичноздравните услуги на конференцията ENMESH в София
Над 30 населени места в Родопите вече разполагат с модерна ЕКГ апаратура за кардиологична диагностика
ВМА модернизира ключово звено за лечение на най-тежките пациенти
Министър Ивкова: Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ
К. Йорданов: Волатилността в преговорите за Близкия изток ще продължи и на пазарите
SpaceX подготвя дебют на облигационния пазар за 20 млрд. долара
Туристите от Румъния, Великобритания и Израел ще компенсират спадовете това лято
преди 2 години
преди 2 години