Расте напрежението по оста Вашингтон-Москва. Съединените щати предупредиха Русия да не изостря ситуацията след инцидента с американски дрон в Черно море. Вчера от Пентагона съобщиха, че са били принудени да разбият свой безпилотен апарат, след като руски изтребител го е прихванал и повредил в международни води.
Днес Държавният департамент привика руския посланик във Вашингтон Анатолий Антонов.Той застъпи версията на своята страна за инцидента.
"Подчертавам, че руските пилоти са действали професионално. Не е имало контакт, не е било използвано оръжие от нашите изтребители. А този безпилотен летателен апарат се е врязал в нашето пространство. Мисля, че това е истинска провокация", коментира Анатолий Антонов.
Русия твърди, че американският дрон се е разбил в Черно море недалеч от Крим в резултат на рязка маневра. От Държавния департамент обаче отхвърлиха версията на Москва. Вашингтон обеща да публикува кадри от сблъсъка във въздуха.
САЩ предупредиха, че подобно поведение на руските летци може да доведе до нежелани инциденти между двете армии и не желаят войната в Украйна да ескалира извън нейната територия.
А след инцидента американските военни заявиха, че руски изтребител Су-27 е ударил витлото на дрона за наблюдение "Рийпър".
"Държавният департамент поставя нашите безпокойства във връзка с инцидента директно пред руското правителство. Руски Су-27 по "безразсъден, необоснован и непрофесионален начин" е блъснал нашия дрон. Тази опасна постъпка на руснаците едва не доведе до катастрофа. Американските и съюзническите самолети продължават да извършват операции в международното въздушно пространство и призоваваме руснаците да се държат професионално и безопасно", каза генералът на ВСС на САЩ Джеймс Хъкър.
САЩ подчертават, че такива полети се изпълняват в Европа над суверенна територия и в цялото международно пространство в координация с приложимото право на страната домакин и международното право. Целта е да се подкрепя европейската колективна отбрана и сигурност.
Вижте повече в репортажа на Григорий Недялков.
Снимка: БГНЕС
Авиокомпаниите нямат право да начисляват допълнителни такси за гориво след закупен билет
Сигналите ви: Избуяла трева, опасни дървета, надвиснали клони
Кметът Благомир Коцев призова главния архитект на Варна да освободи поста
Времето утре: Краткотрайни, но интензивни валежи
Антония Ташева: С диагнозата лупус дойде облекчението и доказателството, че не съм „симулантка“
Системен лупус - кои органи може да засегне?
Проф. Иван Дечев: Честото нощно уриниране може да се дължи на доброкачествена простатна хиперплазия, но и на други причини
Витамин D помага, но не на всички
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели
Първата частна индийска ракета Vikram-1 ще бъде изстреляна през юни
Междузвездната комета 3I/ATLAS изчезна от полезрението на астрономите
Ново разписание за варненски автобус от понеделник
Освободиха заложниците от банковия обир в Германия
Варна отстъпва на Бургас по брой плажове със "Син флаг"
Променят движението във Варна на 9 май
Новият кабинет провежда първото си заседание
Германия търси нови съюзи, за да се противопостави на геополитическия хаос на Тръмп
Калас: ЕС иска да ускори преговорите за присъединяването на Молдова
Лагард: Стейбълкойните може да затруднят паричната политика на ЕЦБ
„Лавена“ ще разпредели брутен дивидент от 0,04 евро на акция
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години