САЩ осъществяват внимателен мониторинг относно усилията на Русия да избегне санкциите чрез Централна Азия, заяви държавният секретар Антъни Блинкън в Казахстан, подчертавайки опасенията, че Русия получава микрочипове и други технологии чрез внос от своите съседи, предаде Блумбърг.
Администрацията на президента Джо Байдън ще осигури допълнителни 25 млн. долара, за да помогне на държавите от Централна Азия да диверсифицират търговските отношения и маршрутите за износ, посочи още Блинкън в Астана, която е първата спирка на неговата визита тази седмица в Централна Азия и Индия.
Той говори, след като се срещна с външните министри, които са част от така нареченото група C-5 на държави от Централна Азия, които отдавна разчитат на руската и китайската търговия. В С-5 влизат петте страни от Централна Азия - Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.
"Ние наблюдаваме много отблизо спазването на санкциите и провеждаме постоянна дискусия с редица страни", каза Блинкън и добави, че САЩ са предоставили лицензи, които могат да помогнат на регионалните компании "да прекратят тези дейности и да намалят връзките си с Русия".
"Ние подкрепяме страните от групата С-5, за да диверсифицират собствените си търговски отношения", отбеляза той, цитиран от БНР.
Снимка: БГНЕС
Зеленски: Може да бъде ускорено прекратяването на кръвопролитието
Судански военен самолет се разби в Порт Судан, всички загинаха
Земетресение с магнитуд 6,5 бе регистрирано днес в японската префектура Хокайдо
Тенденции при дрехите за коледните празници
Нарушения на дишането по време на сън
Спорно предложение: Центърът за контрол на заболяванията в САЩ препоръчва преразглеждане на първата доза хепатит B при новородени
Селективен мутизъм: Как да се справим с мълчанието на детето
Основният рисков фактор за подагра всъщност е генетичен
В Южна Корея разработиха ефективна система за пречистване на въздуха
Космически чудовища: James Webb откри доказателства за гигантски звезди
НАСА загуби връзка с мисията Mars MAVEN
Космическа изолация: Търсят доброволци за странна мисия, плащат по 23 хил. евро
Костадинов: Това правителство пази турските интереси, не българските
Танкерът „Кайрос“ е в стабилно положение, предстои извеждането му на безопасно място
Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува РД с концерт
Съветници на Слави Трифонов му обърнаха гръб заради дружбата с Борисов и Пеевски
Убиха известен оперен певец
3D елхите за най-търсени на Балканите и в Централна Европа тази година
SOFIX се повиши с 0,32% до 1122 пункта
САЩ удължават изключението от санкциите за "Лукойл" в очакване на сделка
Само 6 държави имат ядрени подводници. Нуждае ли се Европа от още?