"Не можем да приемем европейски санкции срещу Русия в областта на ядрената енергетика, защото това ще повлияе пряко на нашата енергетика. Затова, ако се стигне дотам, страната ни ще наложи вето", заяви президентът Румен Радев в Брюксел.
"България ще продължи да подкрепя Украйна и украинските бежанци у нас, но е време да се набележат мерки за прекратяването на конфликта. Служебното правителство изпълни решението на Народното събрание да се изпрати въоръжение от резервите на Българската армия. Надявам се правителството да прояви разум и в бъдеще това да не се допуска", каза още държавният глава.Радев изтъкна, че все по-рядко чува призиви за мир, а само за победа - без някъде някой да е дефинирал какво значи победа. "Ще призова ЕС да използва цялата своя сила и инструменти, така че да можем да водим дебата в посока за преустановяване на военните действия и за дипломатически усилия за мирно решение", подчерта Румен Радев.
Радев подчерта също така, че темата за европейската интеграция на Република Северна Македония не е в дневния ред на заседанието на Европейския съвет, но задължително ще бъде повдигната от него. "Проблемите с РСМ очертават изобщо подхода на ЕС към нашето бъдеще на съюз, който се основава на ценности и принципи", заяви той.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Възраждането на военните кораби в Европа води до завръщане на британските корабостроители
Южна Корея започва първата си програма за ракети „въздух-въздух“
Любимата TikTok звезда на Италия: 84-годишна баба призовава инфлуенсърите да работят
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Кадър на деня за 5 декември
S&P 500 отчита четвърти пореден ден на ръст и се повишава с 0,4% за седмицата
Всяко второ предприятие у нас разполага със собствен уебсайт
Гръцкият парламент одобри покупката на ракетни системи за 650 млн. евро от Израел
преди 2 години