Министърът на външните работи на РСМ Буяр Османи заяви, че е отворен за разговори с българската общност, както и че планира такъв диалог с инициаторите на клубовете, за да се види каква е целта им. Той добави, че е в интерес на Скопие и в отлични отношения с всички останали общности в страната, предава македонската редакция на Радио "Свободна Европа".
"Ако целта е българската общност да има свои организации и клубове, които да се представят, ако идеята е българската общност да се утвърди по-добре, или да се интегрира българската общност в системата, за да се предотвратят евентуални дискриминационни политики спрямо българската общност, тогава е необходимо българската общност да бъде интегрирана в системата. Нека да видим кои са най-добрите начини да го направим. Не мисля, че ще бъде постигнато чрез разгневяване на обществеността", заяви Османи.
Министърът каза, че като правителство са имали резерви към избраното от този клуб име, защото според тях това е провокация за отношенията между страните.
"Така се възприема ролята на тези исторически личности у нас. Но независимо от името и възгледите, никой в тази страна не трябва да бъде обект на атаки, особено не насилствени. Имаме нулева толерантност към атаките, особено към по-малките общности", увери Османи, като посочи, че сега има ново законово решение и можем да говорим с инициаторите на тези клубове, пише "Фокус".
В началото на този месец македонското Събрание прие промени в Закона за сдруженията и фондациите, според които е забранено да се кръщават обекти на имена на противоречиви исторически личности. Според закона двата клуба "Ванчо Михайлов" и "Цар Борис III" имат три месеца да сменят имената си. Официална София изрази опасения, че това може да ограничи правото на сдружаване на българите в РСМ.Снимка: БГНЕС