Южна Африка заявява, че ще позволи на суперяхтата на санкциониран руски олигарх да акостира в Кейптаун, съобщи Би Би Си.
Плавателният съд на стойност 521 млн. долара, който принадлежи на Алексей Мордашов - съюзник на руския лидер Владимир Путин - напусна Хонконг по-рано тази седмица.
Лидерите на южноафриканската опозиция призоваха правителството да конфискува яхтата с дължина 141 м, кръстена "Северът".
Но говорител на президента Сирил Рамапоса заяви, че той не вижда "никаква причина" да се съобразява със западните санкции, информира БТА.
"Южна Африка няма правно задължение да се съобразява със санкциите, наложени от САЩ и ЕС", заяви вчера Винсент Магвения пред репортери в Претория.
"Задълженията на Южна Африка по отношение на санкциите се отнасят само до тези, които са специално приети от ООН", добави Магвения, като отбеляза, че Мордашов не е обект на никакви санкции, наложени от световната организация.
Западните държави и техните съюзници са наложили санкции на повече от 1000 руски физически и юридически лица в отговор на руската инвазия в Украйна.
Правителството на Рамапоса досега избягваше да критикува пряко Русия, като се въздържа при няколко гласувания в ООН, които изрично осъдиха войната. Претория също така призова за постигане на споразумение чрез преговори за прекратяване на конфликта.
Преди войната Мордашов беше най-богатият човек в Русия. Благодарение на своята стоманодобивна компания "Северстал" 57-годишният мъж натрупа състояние от около 29,1 млрд. долара.
Снимка: кадър Youtube
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Годишен любовен хороскоп за 2026
Супергрипът препълни болниците в Англия
Касите на БНБ работят извънредно заради силния интерес към евромонетите
Започва изпълнението на плана за обезопасяване и буксировка на "Кайрос"
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
Плевнелиев: Правителствата се свалят в София, но се избират в страната
Отмениха европейската среща за мира в Украйна днес
Коледна изненада подготвя Делфинариумът във Варна
Кирил Петков: Станахме световен пример как изглежда демокрацията
Проф. Кантарджиев: Грипът вече се разпространява епидемично в страната
Как Европейският парламент все още може да провали сделката ЕС-Меркосур?
Австрия показва на Европа как да мисли мащабно за инфраструктурата
Представителите на Фед са разделени за рисковете за американската икономика през 2026 г.
SpaceX потвърди плановете за IPO и определи оценка от 800 млрд. долара