Президентът на САЩ Джо Байдън обвини Русия, че е "нарушила безсрамно" основополагащите принципи на Устава на ООН, съобщиха световните агенции.
"Тази война цели чисто и просто да премахне правото на Украйна да съществува като държава. Както и правото на украинците да съществуват като народ", каза Байдън от трибуната на Общото събрание на ООН. Той заклейми руското нашествие, извършено от страна постоянен член на Съвета за сигурност на ООН.
Осъждайки категорично инвазията, Байдън каза, че докладите за руски зверства срещу мирни граждани в Украйна "би трябвало да смразят кръвта" на всички, независимо къде живеят.
Американският президент добави, че новите ядрени заплахи, отправени от руския му колега Владимир Путин срещу Европа, показват "безразсъдно пренебрежение" към отговорностите на неговата страна. Русия е подписала Договора за неразпространение на ядрени оръжия, напомни Байдън.
"Ние ще продължим да бъдем солидарни срещу руската агресия. Точка", заяви американският президент.
Според Байдън никой не е заплашвал Русия и никой освен нея не се е стремил към конфликт. Войната в Украйна е дело на един човек, подчерта той, визирайки Путин, предаде БТА.
Русия трябва да бъде държана отговорна за всякакви военни престъпления, извършени в Украйна, изтъкна Байдън.
"Работим заедно със страните от Г-7 и държавите със сходни позиции, за да покажем, че демокрациите могат да защитават както своите граждани, така и да помогнат на останалия свят", отбеляза американският президент.
Байдън се обяви в подкрепа на голяма реформа на Съвета за сигурност на ООН. Американският президент призова за "увеличаване на броя на постоянните и непостоянните членове" на този основен орган на световната организация, така че страните от Африка, Латинска Америка и Карибите да може да бъдат представени там.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Нова вълна банди в афиша на новия пловдивски фест Phillgood
Звездата от Mortal Kombat Кари-Хироюки Тагава почина на 75 г.
Правителството или ще се самосрути, или ще бъде срутено от ДПС
Защитата на Благомир Коцев обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лв.
Минимално инвазивна естетика - с нарастваща тенденция
Жълт кантарион – действие и приложение и лекарствени взаимодействия
Гастропареза след вирусна инфекция
Национално проучване проследява пътя на пациента с рак на белия дроб в България
ЕС отстъпи: Бензиновите и дизеловите двигатели няма да бъдат забранени
Телескопът Hubble е заснел отново междузвездната комета 3I/ATLAS
Проби от въздуха, събрани преди 35 г., разкриват забележима промяна в сезоните
Мощни бури в едното полукълбо генерират перести облаци в другото
"Спартак" пусна билетите за мача с "Левски"
Трима се озоваха в арестите във Варна и региона заради наркотици
Арестуваха 33-годишен варненец за кражба
По 4987 евро от БВП се пада на човек от населението
НСИ: Работещите българи са 3, 726 млн. души
Бали обмисля забрана на Airbnb заради свръхтуризма
Кога роботиката ще се срещнe с изкуствения интелект в игрите
Устойчивата трансформация като предпоставка за по-успешно развитие на българския бизнес
Производството при бизнес услугите намалява за месец с 1,2% през септември