Архипелагът Вануату в Тихия океан обяви климатично извънредно положение и план от 1,2 милиарда долара, предназначен за смекчаване на последиците от климатичните промени за островната държава, предаде Франс прес.
В реч пред парламента премиерът Боб Лоугман призна, че Тихоокеанският регион е вече засегнат от феномена на покачването на нивото на водата и от екстремни климатични събития. Архипелагът с население от 300 000 души беше връхлетян от два мощни циклона и от опустошителна суша в последното десетилетие.
"Земята е вече прекалено гореща и малко сигурна", заяви премиерът пред депутатите и подчерта, че Вануату е сега в опасност.
Сходни декларации приеха и десетина други страни по света, сред които и Фиджи, Канада и Обединеното кралство, припомня Франс прес.
Сумата по плана в размер на 1,2 милиарда долара пък ще дойде от донорски страни, уточнява БТА.
По-рано през седмицата по време на пътуване до Фиджи новият австралийски министър на външните работи Пени Уонг обеща, че нейната страна много скоро ще представи по-амбициозни цели в областта на намаляване на парниковите емисии и ще бъде кандидат за организирането с тихооканските острови на среща на върха за климата.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Шакира срещна нов висок и мургав красавец - той ли е новото й гадже
В Италия обидени от думите на Тръмп към Мелони
Полицията излиза на пътя в сезона на отпуските
Божков, Левски и моралът
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса