Папа Франциск заяви, че "лаят на НАТО пред вратата на Русия" може да е довел до нахлуването в Украйна и че не знае дали други държави трябва да доставят на Украйна повече оръжия.
Папа Франциск направи коментарите си в интервю за италианския ежедневник Corriere Della Sera. Той определи отношението на Русия към Украйна като "гняв, който не знам дали е бил провокиран, но може би е бил улеснен" от присъствието в близките страни на Организацията на Северноатлантическия договор.
От февруари насам папа Франциск изразява съжаление за страданията на украинците и осъжда инвазията, но се въздържа да назове изрично Русия като агресор, отразявайки както ватиканската традиция на неутралитет и собствената си програма за по-добри отношения с Руската православна църква, така и нежеланието да съгласува Ватикана с външната политика на САЩ.
"В Украйна конфликтът беше създаден от други държави", каза папа Франциск в интервюто, без да посочи кои са те. Той оприличи войната на други конфликти, които според него са подклаждани от международни интереси: "Сирия, Йемен, Ирак, една след друга войните в Африка".
Четете повече по темата в bloombergtv.bg
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Инициативен комитет ще издигне Андрей Гюров за президент
Шефът на кабинета на Зеленски връща полско държавно отличие
Проданов: Доходите ще растат и ще сме по-богати, но на база това, което сме заработили
Ухапване от маймуна може да е причина за смъртта на актрисата Едже Иртем
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Издигат Андрей Гюров за президент
Борисов: Българите сами вдигнаха цените, защото нямаше редовно правителство
През летния сезон: Пускат допълнителни места във влаковете
Делян Добрев се оттегли от първата линия на политиката
Райони във и край Варна остават без вода
Зеленски предупреди Лукашенко, че има седмица да изтегли руско оборудване от Беларус
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император