Ефективно ембарго върху вноса на нефт и газ от Русия може да сложи край на войната срещу Украйна до 8 седмици, заяви бившият главен икономически съветник на руския президент Владимир Путин пред Би Би Си.
Ако западните страни "се опитат да въведат реално ембарго върху износа на нефт и газ от Русия, бих се обзаложил, че вероятно в рамките на месец или два руските военни операции в Украйна ще бъдат прекратени, ще бъдат спрени", каза Андрей Иларионов.
"Това е един от много ефективните инструменти, с които все още разполагат западните държави", уверен е той.
Иларионов беше главен съветник и представител на Путин в Г-8 от 2000 г. до 2005 г., когато подаде оставка в знак на протест срещу щурма на руските войски в училището в Беслан през 2004 г., когато то беше държано от чеченски бунтовници, довел до смъртта на 333 цивилни.
Призивите за включване на руския петрол и газ в западните санкции се засилват, тъй като жестокостите, извършени от руските войски в района около Киев, шокират света. Киев неведнъж е обвинявал Запада, че финансира руската война, като продължава да купува руска енергия. Висшият дипломат на ЕС Жозеп Борел посочи, че ЕС плаща на Путин един милиард евро всеки ден за енергия, предаде БГНЕС.
По-рано тази седмица преобладаващото мнозинство от европейските законодатели поискаха "незабавно пълно ембарго" върху руския петрол, газ и въглища. Но докато ЕС забрани вноса на руски въглища в петък и редица европейски правителства, включително Франция, Италия, Полша и балтийските страни, са съгласни с по-нататъшни санкции, Германия многократно е изключвала незабавното ембарго върху вноса на руски газ, както и Унгария, като и двете страни се позовават на отрицателни икономически последици за своите граждани. Прекратяване на вноса на петрол от Русия е малко вероятно преди края на годината.
В интервюто за Би Би Си Иларионов също така твърди, че смяната на правителството е неизбежна "рано или късно", тъй като "е абсолютно невъзможно да има някакво положително бъдеще за Русия при сегашния политически режим".
Трябва ли страната ни да изгони руския посланик Митрофанова?
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Турската авиокомпания "Пегасус" купи най-големия чешки авиопревозвач "Смартуингс"
Криза с боклука в "Изгрев" няма да има, уверява кметът на района д-р Делян Георгиев
Селена Гомес със секси визия докато украсява елхата
Холтерите като устройства за дистанционен мониторинг
Хранителен режим при атеросклероза
Как влияе на психиката работата от вкъщи?
Инсулинова резистентност и метаболитен синдром – как са свързани?
Кога ще се случи следващото лунно затъмнение
Метеорният поток Геминиди ще достигне своя връх в нощта на 14 декември
Единствена по рода си: В Индонезия се роди бебе от вида гигантска панда
Учените са изумени: Кометата 3I/ATLAS носи ключова за живота молекула
Зверско убийство на сина на зам.-кмета на Харков във Виена
Тарикати продават стартови пакети евро от по 20 лева за 50
Мъж е в кома след тежък побой пред магазин
Награждават участвалите в евакуацията на танкера "Кайрос"
Какво ще бъде времето във вторник?
Д. Кузов: Има критична зависимост на велоиндустрията ни от азиатските производители на компоненти
Слабият юан задвижва износа на Китай и предизвиква критики
Ще гарантира ли бюджетът фискалната устойчивост на държавата
Надеждите за понижаване на лихвите не успяха да задържат оптимизма на борсите в Европа