Талибаните обявиха назначаването на жени на висши постове в страната за първи път, откакто завзеха властта в Афганистан. Тази информация беше публикувана на страницата в Twitter на Забихула Муджахид, заместник-министър на информацията и културата във временното афганистанско правителство.
"Със заповед на ръководителя на временния кабинет д-р Малалай Рахим е назначена за директор на специализирания родилен дом "Малалай" [в Кабул], единственото по рода си акушеро-гинекологично заведение в цялата страна <...>. По предложение на Министерството на висшето образование и с одобрението на министър-председателя във временното правителство д-р Ариан е назначена за директор на [гинекологичната] клиника [в столичния] квартал Шахрара", се подчертава в доклада.
Назначенията бяха предшествани от многобройни срещи между радикали и представители на няколко държави и международни организации, на които, наред с други неща, беше повдигнат въпросът за участието на жените в обществения и политическия живот, предава БГНЕС.
Националната специализирала болница за майки "Малалай" и гинекологичната клиника "Шахрара" към Университета за медицински науки "Абу Али ибн Сина" в Кабул са уникални в Афганистан, където смъртността сред родилките е остър проблем.
Според данни на ООН, благодарение на силната подкрепа на международната общност, през последните 20 години смъртността при майките в Афганистан е спаднала от 1450 смъртни случая на 100 000 раждания през 2000 г. до 638 смъртни случая на 100 000 раждания през 2019 г. Въпреки това тази цифра остава сред най-високите в света.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Мицкоски нападна политическите опоненти с темата "България"
Най-голямата надуваема атракция с препятствия в света идва в София
Литовката, която намушка с нож четирима души, отива в психиатрия
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Безплатни прегледи за хипертония организира УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
"Възраждане" поискаха от Йотова референдум за връщане лева
Литовката, наръгала четирима във Варна, е в психиатрията, задържаха я за 72 часа
Асен Василев: Новото правителство влиза с буфер от около 4 милиарда евро
Варна ще харчи 79 млн. евро за 5 години за чистотата в града
Варненски предприемач създаде дигитален служител
Газът за българския бизнес е най-евтиния в ЕС в края на 2025 г.
Къмпинг „Градина“ с изненада през май: резервирате 3 нощувки, получавате 4-та подарък
Приключи кандидатстването за Real Estate Business Awards 2026 при засилен интерес и силна конкуренция
Центровете за данни отлитат в Космоса - Част 3