По колко лева ще получат медалистите ни за престижните си успехи на Игрите?

Родните спортисти спечелиха общо шест медала – 3 златни, 1 сребърен и 2 бронзови

09.08.2021 | 19:06 Редактор: Жаклина Иванова

България завърши на 30-о място сред 206 държави в класирането по нации на Олимпийските игри в Токио. Родните спортисти спечелиха общо шест медала – 3 златни, 1 сребърен и 2 бронзови. Това е най-доброто представяне за страната ни на летни Олимпийски игри от началото на века.

Всички медалистки от Токио ще получат премии от Министерството на младежта и спорта. Размерите на паричните стимули са описани в Наредба №5 от 29 октомври 2019 г. Според наредбата олимпийски шампион получава премия от 250 000 лева. Сребърният медалист ще вземе 200 000 лева, а бронзовият – 150 000. Интересното е, че са предвидени парични награди за спортистите, заели място в първата осмица на Олимпийски игри.

Интересно е условието за разпределението на бонусите в отборните спортове. Това касае единствено ансамбъла по художествена гимнастика. Този казус е предвиден в наредбата, където е записано: При колективните спортове наградата на всеки спортист от отбора се определя, както следва: а) за 70% от състава на отбора - до 90% от максималния размер; б) за 30% от състава на отбора - до 50% от максималния размер. Така разпределението на премията зависи напълно от Българската федерация по художествена гимнастика.

Българските олимпийски медалисти ще вземат по-големи премии от своите съперници от големи спортни сили. Великобритания, Норвегия и Швеция въобще не плащат парични бонуси за олимпийски отличия. Съединените американски щати, които оглавиха класирането по медали, и спечелиха общо 113 отличия, дават по 37 500 долара за злато, 22 500 за сребро и 15 000 долара за бронз.

Преди Олимпийските игри Френският олимпийски комитет обяви, че шампионите ще получат по 65 000 евро, сребърните медалисти ще вземат по 25 000, а бронзовите – по 15 000.

Най-голямата премия за олимпийско злато беше обявил Сингапур, който беше предвидил 738 000 долара на човек. Страната обаче така и не успя да се похвали с медалист от Токио. Следват други азиатски държави - Тайван, Индонезия, Хонконг и Бангладеш, които бяха обявили парични бонуси между 300 000 и 716 000 долара. В топ 10 на най-щедрите нации е и Косово, където са предвидени 100 000 евро за злато, 60 000 евро за сребро и 40 000 евро за бронз.

1
2 rate up comment rate down comment 0
Справедлив
преди 2 години
По чисто нашенски пишем *** статии! Защо да се интересуваме от парите, а не виждаме и оценяваме постоянството, огромното трудолюбие и мъчителни тренировки на тези момичета. Тъпакът, който е автор на тази статия, дали знае, че едно от момичетата през последните дни и по време на състезанието е било с болезнена травма на глезена, но въпреки всичко преодолява болките, Нежелаейки да унищожи труда на своя екип, се преборва героично болките си в името на своя отбор и на България? Сигнализирай за неуместен коментар