fallback

Цените на храните вероятно ще продължат да се повишават през 2021 г.

Протекционистичните мерки също увеличават пазарната стойност на продукцията

07.01.2021 | 23:45 Автор: Юлия Христова

Глобалните цени на храните достигат шестгодишен връх през декември и вероятно ще продължат да се повишават през 2021 г., увеличавайки натиска върху бюджетите на домакинствата, докато гладът в световен мащаб нараства.

Измерителят на Организацията на обединените нации за цените на храните се повишава с 18% от май насам, тъй като неблагоприятните метеорологични условия, правителствените мерки за защита на доставките и силното търсене помогнаха за нарастване на цените на селскостопанските стоки от зърнени култури до палмово масло. Цените вероятно ще се повишат допълнително, заявиха от Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН, цитирани от Bloomberg.

Скокът заплашва да стимулира по-широката инфлация, която би затруднила централните банки да осигурят повече стимули за укрепване на икономиките, като същевременно раздвижва спомените за кризата с цените на храните преди десетилетие. Това е лоша новина за потребители, чиито доходи са намалени от кризата от Ковид-19, и добавя към опасенията относно глобалната продоволствена сигурност, която е засегната от конфликти и влошените метеорологични условия.

"В този момент виждаме повече фактори, които тласкат световните цени на храните нагоре“, каза Абдолеза Абасиан, старши икономист във FAO.

Протекционистичните мерки също увеличават пазарната стойност на продукцията, като аржентинските фермери планират протестна стачка, след като правителството прекрати лицензите за износ на царевица, докато пшеничният гигант Русия ще ограничи износа на зърно от средата на февруари, за да укроти инфлацията на храните.

Цялата статия четете на bloombergtv.bg

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Свят
fallback