В държавния бюджет за следващата година виждаме по-високи доходи, но и по-големи удръжки за работещите. От първи януари минималната работна заплата се увеличава от 510 лева, на 560. Според документа се предвижда увеличение на заплатите в бюджетния сектор с 10%, а на учителските - с 20 на сто. Максималният осигурителен доход обаче също се вдига – от 2600 на 3000 хиляди лева от първи януари. Шест месеца по-късно ще нарасне и максималният размер на пенсията и таванът ще стане 1200 лева. От тогава се очаква да се увеличат и всички пенсии, средно с 5,7%.
Икономистът проф. Боян Дуранкев коментира цифрите в студиото на "България сутрин" като каза, че не трябва да гледаме толкова в конкретиката, защото България е на последно място в ЕС по доходи и БВП на глава на населението.
По думите му макроикономическата прогноза, която е за няколко години, показва, че нашата страна ще има средни темпове на икономически растеж.
"Изглежда, че България ще има скоростта на костенурката. Тя също тича, но бавно и България ще остане в този период на последно място по БВП, по доходи и съответно по постигнати резултати", обясни икономистът пред Bulgaria ON AIR.
Проф. Дуранкев се обяви за нова философия на бюджета.
Финансистът проф. Христина Вучева пък каза, че увеличението на заплати и пенсии ще помогне и за ръст на икономиката.
"Няма излишък 2,5 млрд. Няма и да има в края на годината, защото има разходи, които трябва да се осъществят", настоя тя.
В студиото на "България сутрин" проф. Вучева коментира и предложения от опозицията в лицето на БСП алтернативен бюджет, в който се предлага правителството да има право да харчи само 1% от бюджетния излишък, а всичко останало да се разпределя от парламента, чрез актуализация на бюджета.
"Който ги съветва, не ги съветва добре. Никъде и в никоя страна не се допуска излишъкът да се харчи. И у нас не се харчи, той се събира във фискалния резерв и единственото му предназначение е да плащаме дълг", обясни още тя.
Гледайте видеото с цялата дискусия.