Има начин да върнем това, което отнемаме от природата с урбанизацията, в градската среда. Софиянци са предприели земеделска инициатива като отглеждат билки и зеленчуци на покрива на хотел.
"Идеята се роди преди няколко години. За първи път чухме, че правят подобно нещо в Париж. Решихме да пробваме. Цялата инвестиция е около 3 000 лв., като с тези пари изградихме дренажната система за поливане и кашпите", обясни мениджърът на хотела Десислава Савова.
Градските земеделци уточняват, че градината им се намира на 40 м. над забързаните булеварди, а въздухът е доста по-чист от града, тъй като има завихряне.
"Терасата е северна. А за зеленчуците е много важна топлината. Намираме се на 40 метра височина. Тук е проветриво и не се налага да слагаме пестициди. Произвеждаме биопродукти", обясни градинарят на извисената плантация Стамен Стаменов.
"Искаме да разпространим идеята за градско земеделие. Всеки може да засади нещо. Трябва да имаме по-голямо уважение към храната. В чужбина често се срещат градини на покрива на цехове и предприятия", отбеляза Савова пред Bulgaria ON AIR.
Министър Стоянов: Нямаме отговор от Украйна за дрона
Лавров: ЕС изнудва Вучич да застане срещу Русия
Доц. Даниел Бенатов: Путин не може да си позволи мир
Измама за $1,2 милиона? Инвеститори съдят Селена Гомес
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
Роувърът на НАСА откри скъпоценен камък на Марс: Защо това е странно?
Частично лунно затъмнение през август 2026 г. – ще можем ли да го наблюдаваме
Astranis представи нов сателит за наблюдение в геостационарна орбита
Телескопът MOTHRA засне ударни вълни около мъглявината Охлюв
Костадинов: Радев дава АМ “Черно море” на Турция
Кричим изпрати жестоко убития Георги Кузев на рождения му ден
Запълниха поредно дере във "Виница" със строителни отпадъци (ВИДЕО)
Крисия и Веселин Маринов пят на плажа в "Аспарухово"
Спипаха двама за кражба от магазин за дрехи във Варна
Безработицата в България се повишава до 3,5% през второто тримесечие
Заплатите на шефовете от S&P 500 достигат нови рекорди по примера на Мъск
Как младите потребители трансформират пазара на парфюми?
Напрежението между Русия и Япония расте след посещение на Путин на Курилските острови