България сутрин

Начален часВсеки делник от 9:30 часа
още

Майка: У нас се отрича, че ваксините могат да причинят усложнения

Д-р Георги Миндов пък обясни, че така смятат родителите, но не се знае дали е така

01.05.2018 • 08:31 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Майка: У нас се отрича, че ваксините могат да причинят усложнения
Майка: У нас се отрича, че ваксините могат да причинят усложнения

Искра Хотнишка е родител, която не желае държавата и здравната система да я притиска да ваксинира децата си. Тя е един от тези повече от 4000 души, които са се подписали срещу готвените промени в имунизационния календар и задължителните ваксини. На това здравните власти пък отговарят с финансови санкции. Хотнишка обясни, че е против натиска за ваксиниране, защото децата са с различна имунна система и не трябва да бъдат поставяне под общ знаменател.

"В България масово лекари и здравни власти отричат, че ваксините могат да причинят усложнения", каза Искра Хотнишка в студиото на "България сутрин".

Д-р Георги Миндов от Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари пък каза, че фактът, че майките смятат, че детето им е увредено от ваксина, не значи, че това наистина е така. Той беше категоричен, че не знае за такъв случай от неговите колеги, а той самият също не е имал подобен в своята дългогодишна практика.

"Ако имаше и най-малкото съмнение за нещо такова ние щяхме да обявим бунт да не слагаме ваксините. Ние сме някаква мафия, която срещу някакви пари, някакви ни притискат от горе, заплашват ни - Няма такова нещо! Това е абсурдно, да увреждам хората за 4.50 лв., които ми плаща НЗОК", категоричен беше той пред Bulgaria ON AIR.

Д-р Миндов обясни също, че при масова неимунизация пада общият имунитет на обществото и следват взривове от болни от предотвратими заболявания. Искра Хотнишка пък беше категорична, че е по-добре държавата да стимулира кърменето, което е по-добрият и естeствен начин за имунизация.

Гледайте цялата дискусия във видеото!


  • Последни
  • Четени
4
0 rate up comment rate down comment 0
Mihaela Georgieva
преди 8 години
Много лекари не ваксинират децата си, лично познавам такива. Освен това ваксиниран не е еквивалентно на имунизиран. Ако някой манипулира аудиторията, това сте вие. Сигнализирай за неуместен коментар
3
0 rate up comment rate down comment 0
Mihaela Georgieva
преди 8 години
Много лекари не ваксинират децата си, лично познавам такива. Освен това ваксиниран не е еквивалентно на имунизиран. Ако някой манипулира аудиторията, това сте вие. Сигнализирай за неуместен коментар
2
0 rate up comment rate down comment 0
Георги Теодоров Минд
преди 8 години
РОДИТЕЛИ, КОИТО МИСЛЯТ. ЧЕ ДЕЦАТА ИМ СА ПОСТРАДАЛИ ОТ ВАКСИНИ или родители които преписват всяко заболяване на децата си на вреда от ваксините и вреда от'лекарски грешки'. Хайде без манипулации на аудиторията. Няма как да бламирашопита на лекарите и това което виждат при десетки хиляди прегледи в практикатаси. За 23 годишен стаж от които 9 години само на детски кабинет с проведенихиляди имунизации на деца съм виждал само 2(ДВЕ) усложнения при проведенитеимунизации. Едното дете след перорална полиомиелитна имунизация, с преходнапарализа(пареза), което се възстанови за 4-5 дни без лечение и без последствия,и друго дете след имунизация с морбили-рубеола-паротит, което развипостваксинационна рубеола с обрив към 20-25 ден също преминала без последствия.А тези , които говорят за леко прекараните шарки изобщо не са запознати с усложненията от морбили,рубеола,варицела,паротит. В голям брой от случаите протичат с менингит, менингоенцефалит, понякога латентно инезабележимо, понякога мълниеносно и фатално. Например Подострия Склерозиращ Паненцефалит (Subacutesclerosing panencephalitis SSPE ) , който е изключително тежко усложнение наморбили и рубеола. Преди години в Детска Неврологична Клиника в София на IV-кмсъм виждал;изключително тежки случаи при неимунизирани деца в ранна възраст, които са билипълни отличници на 10-11 г възраст и след прекарана рубеола или морбили с SSPEдеградират умствено за една година до такава степен , че не познават близкитеси и не могат да си кажат името, Ако имаше и 1 % усложнения никой лекар не биимунизирал децата си. Но за това нямате аргументи. Просто сте безмълвни на тозидовод. Сигнализирай за неуместен коментар
1
0 rate up comment rate down comment 0

преди 8 години
В цял свят се изплащат обезщетения на увредени от ваксини деца, възможните увреди са вписани в ЛИСТОВКАТА на ваксината от самия ПРОИЗВОДИТЕЛ, само доктора у наше село не бил чул и не бил разбрал!!! Какво да говорим повече за нивото на компетенция!!! Сигнализирай за неуместен коментар
България сутрин виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички