С накърнена чест и достойнство служителите на затворите възобновяват протестите си. В отворено писмо до премиера Борисов, председателя на парламента, правосъдния министър, главния прокурор и всички партии, работещите в сектор "Сигурност" поискаха да се ревизира цялостното отношение към системата на затворите, но не само на думи с празни от съдържание декларации и кухи обещания.
Въпреки че в края на месец март правителството отпусна 15 млн. лв. от бюджета за увеличаване на основните месечни възнаграждения в Дирекция "Изпълнение на наказанията" и "Охрана", от Синдиката на служителите в затворите смятат, че срещу тях се води компроматна война, а случващото се в местата за лишаване от свобода и зачестилите бягства са пряка последица от водената политика по отношение на целия сектор.
Надзирателите се събират пред Централния софийски затвор в подкрапа на колегите си, които са били на смяна в деня на бягството на двамата опасни рецидивисти преди седмица.
"Настояваме да бъде увеличен броя на надзирателите в местата за лишаване от свобода в цялата страна, които в момента са под санитарния минимум. Също така за доставка на нова, по-модерна техника, с която служителите на затворите да работят, както и изменения в законодателството, за които синдикатът настоява вече 9 години", каза пред Bulgaria ON AIR Ивайло Григоров, член на Синдиката на служителите в затворите.
Той коментира още, че именно недостига на техника и служители са довели до бягството на затворниците.
"Срамуваме се, но за съжаление случилото се е олицетворение на държавата", допълни още Ивайло Григоров.
А Министърът на правосъдието Цецка Цачева свиква национално съвещание с участието на всички началници на затвори в страната и с ръководството на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". Срещата е насрочена за 13.00 ч. и на нея ще бъдат обсъдени създалото се напрежение в системата и възможни решения на проблемите.
Снимка: Олег Попов (Bulgaria ON AIR)
Вижте повече във видеото!
След взрива край Кардам: ГЕРБ поиска отговори за произхода и маршрута на дрона
Вучич: Сърбия подкрепя териториалната цялост на Украйна и европейския ѝ път
Арагчи: Иран и Оман са близо до споразумение за Ормузкия проток
Голям пожар край Асеновград: Хеликоптер се включи в гасенето
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Пентагонът разсекрети нова порция документи за НЛО
Кинжалът на Тутанкамон е изкован от метеорит
Сондата „Луси“ на НАСА успешно тества камерите си преди срещата с троянските астероиди
Космическият влекач LINK се стабилизира и се готви за среща с телескопа Swift
Медицински хеликоптери проведоха две успешни операции
Нови 45 курсанти бяха посрещнати във Военноморското училище във Варна
Няма дълбоки кратери на мястото, на което се взриви дрон у нас
Хванаха за ден 31 шофьори с алкохол или наркотици
Хаджирусев смени Черно море Тича с Локо (Пд)
Енергийният бизнес на Huawei намира нови пазари
Партията на унгарския премиер номинира бивш съдя от Върховния съд за президент
Зеленски от Белград: Украйна няма време за скептицизъм
Финландия разработи пясъчна батерия, в която няма редкоземни елементи