10 000 лева е наградният фонд на конкурса за нов български исторически роман, който младото българско издателство Lexicon обявава.
Крайният срок за подаване на ръкописите е 30 ноември. Сюжетът на произведенията трябва да обхваща периода от основаването на българската държава до 10 ноември 1989 г.
Конкурсът е анонимен. Изискването е романът да е с обем до 400 страници и да бъде изпратен на адреса на издателството.
Журито ще бъде съставено от писателите Алек Попов, Деян Енев, Здравка Евтимова, Младен Влашки и Недялко Славов, каза самият Деян Енев в студиото на "България сутрин".
Най-добрият исторически роман ще бъде обявен на церемония на 2 март 2018 година, а ако журито не излъчи победител, ще бъдат раздадени три поощрителни награди по 3 333, 33 лв.
"Много е важно за една литература и една култура да има добри исторически романи, за да стъпим на тях и да запазим националната си идентичност", коментира още Деян Енев пред Bulgaria ON AIR.
92% от израелците смятат Иран за победител във войната
Мазут оцапа плажове у нас, замърсяването е от стар разлив извън наши води
Мондиал 2026: Вратар поиска да му вдигнат статуя в Кюрасао
Мъж загина при пожар в бургаско село
Нова молекула дава революционна надежда в борбата срещу Алцхаймер
CAR-T терапия помага за бъбречна трансплантация при високи нива на антитела
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
Виц на деня - 22 юни
Хороскоп за 23 юни 2026
Мачовете по ТВ днес (22 юни)
Без ток във Варна на 22 юни 2026
Честваме паметта на свещеномъченик Евсевий Самосатски
САЩ и Иран договориха пътна карта за окончателно споразумение и план за Ливан
Москва затвори летищата заради дронове, Зеленски призова Лукашенко за деескалация
Амбициите на Тръмп целят да превърнат крехкото примирие в Либия в петролен бум
Кадър на деня за 21 юни