Лекари сигнализираха за недостиг с направленията, а в същото време посочват как Здравната каса отчита спестени пари. Д-р Галинка Павлова потвърди твърдението в студиото на "България сутрин", че НЗОК не разходва правилно средствата.
"Проблемът е в чиновниците в Здравната каса. Бюджетът е ясен, но някой в касата си позволява в момента да се правят икономии в извънболничната помощ, създавайки напрежение", категорична бе тя.
Заместник-председателят на Български лекарски съюз заяви, че спестената сума може да покрие 3% от исканията на болниците и дефицитите в болничната помощ. И изрази недоволството си как пари, които Лекарският съюз е извоювал за лечебните заведения се пренасочват за лекарства. "Парите за лекарства, тяхното нарастване, техният темп е неконтролируем" - подчерта тя.
"Тази ситуация не е плод на сегашното управление или предходното. В последните 10 години нещата в здравеопазването стават все по-зле и никога не са били толкова лоши", отсече д-р Павлова в Bulgaria ON AIR.
Като причина да се стигне дотук тя посочи неразбиране в здравната сфера, както и в създаването на законите за здравеопазването, още и недофинансиране, както и проблем с кадрите.
"Регулативните стандарти в новия рамков договор са по-ниски с 15-20% на места, в сравнение с предходното тримесечие и за същия период миналата година. В момента пристигат гневни писма от много райони на България", заключи тя.
Пет ключови въпроса за изборите в Унгария: Най-важната изборна битка в ЕС тази година
Експерт: Меркосур поставя под риск цялото земеделско производство на ЕС
Йорданка Фандъкова: Кризата с боклука трябваше да се избегне
Атанасов призова: Да излезе Радев и да каже какво ще прави
Модел с икуствен интелект анализира съня ни, за да открие потенциални заболявания
Физическата активност като ключов фактор за контрол на кръвната захар
Грипът при децата - най-важното от А до Я
Защо строгите диети не са ключът към отслабването?
Руски учени откриха голяма коронална дупка на Слънцето
Следите от елени всъщност светят: Защо хората не виждат това
Черна дупка в гигантска галактика се пробуди след 100 милиона години затишие
„Сините зони“ наистина удължават живота: Каква е тайната им
Кого ще избере Радев за служебен премиер? ВИДЕО
Колко алкохол е твърде много за мъжете?
Пада възрастта на професионалното прегряване, засяга 30-40 годишните
5000-годишно лекарство срещу настинка - промиването на носа със сол
Само за година: 11 хиляди българи са напуснали Великобритания
Кадър на деня за 17 януари
Може ли Тръмп да понижи цените на жилищата в САЩ със забрана на купувачите от Wall Street?
Износът на Турция към Балканите е нараснал с 8% през 2025 г.
Пазарът на жилища в София по квартали - високи цени и силна сегментация