България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Вече има семейства, които искат да приемат болния Мустафа

21-годишната майка е имала пет, а не четири деца, коментира зам.-министърът на труда и социалната политика Деница Сачева

22.09.2016 | 09:39 Редактор: Ирина Георгиева
Вече има семейства, които искат да приемат болния Мустафа

С 9-годишния Мустафа, който беше изоставен от майка си в пловдивска болница, се работи активно. Има доброволци, които са се активизирали, както и Държавната агенция за закрила на детето. Ще се търси възможност за настаняването му в приемно семейство, след изтичане на 6-месечния курс на лечение. Вече има заявки от такива семейства. Грижите ще се концентрират за подобряване на неговото здравословно състояние.

Това съобщи зам.-министърът на труда и социалната политика Деница Сачева в България сутрин.

Тя отрече в отделите за "Закрила на детето" да е регистриран сигнал за Мустафа, за който твърдят, че са подали от болницата. По думите й след многократни разговори с болницата, включително и юридическите представители, не може да се намерят такива доказателства за поддаден сигнал.

Не е възможно този сигнал да е подаден, но да не е въведен, уточни още тя.

"За първи път майката се появява в системата за социални грижи през 2013 г., когато е регистрирана като малолетна родилка в Свиленград. След като е била потърсена от социалните работници станало ясно, че е напуснала лечебното заведение и не е ясно къде е отишла, какъв е адресът й. С нея и с това семейство е работено преди 4 месеца, когато последното дете е дадено за осиновяване, защото общо децата на тази жена са пет. Това, че са изведени три и имаме едно в болница, не се казва, че петото дете е дадено за осиновяване и със семейството е работено по този въпрос", коментира още Сачева.

Според нея към момента няма причини на тази майка да й бъдат върнати децата, въпреки че социалните ще работят активно по случая, по-вероятно е на този етап да се търсят приемни семейства. 

Личната карта на 21-годишната майка Джейлян е от 2015 г. - дотогава не е имала документи, посочи Сачева. По думите й бащата на децата все още няма лична карта. Тоест, когато един човек не съществува за системата е малко трудно да се знае, че трябва да се работи с него, добави тя,

Всички факти около това семейство и разширеното семейство станаха известни сега, коментира зам.-министърът на труда и социалната политика.

Този случай, който скандализира обществото, е ежедневие за социалните, посочи Сачева. Според нея е неприемливо да се хвърлят обвинения върху социалната система - има 37880 сигнали за деца в риск през миналата година и 1105 е броят на социалните работници, които работят в Отдел "Закрила на детето".

"Всяка година се увеличава броят на деца в риск. Социалната система е свръхнатоварена и няма достатъчен капацитет, за да обхване всички казуси и случаи. Каскадно се увеличават и проблемите с деца на българи, които живеят в чужбина", съобщи тя.

Укрепване на капацитета на системата е приоритет номер едно, подчерта Сачева.