"Българският съд отказа екстрадицията на Бююк, след това той беше освободен. Аз бях адвокат по делото, след това вече нямам връзка с Бююк. Не знам какво се е случило с него", сподели в България сутрин вече бившият адвокат на Бююк Марин Марковски.
По думите му по време на процедурата за екстрадиция от турските власти е имало натиск върху съда.
"Имаше нещо, което не е много обичайно. Но българският съд съвсем точно и ясно, съобразно правилата на закона и разпоредбите на директивите, прие, че той не трябва да бъде екстрадиран, защото организацията на Гюлен, в която той членува, не е терористична", уточни адв. Марковски.
Юристът обясни, че съществува публичен списък на ООН с терористични организации, в който именно тя липсва.
"Съобразно този нормативен акт, българският съд, без да се интересува от това, че турците са изключително напористи да го върнат в Турция, отказа екстрадицията", посочи той.
Според Марковски, ако Бююк беше продължил да поддържа връзка с неговата кантора може би нямаше да се стигне до това положение.
"Има един принцип - за да може да бъде изведен той от територията на България, трябва да е въз основа на административен акт. Ако го имаше, то той подлежи на обжалване и съдът може да потъмни спирането. Законът е много точен, но не мога да дам информация, която нямам", обясни адвокатът.
По думите му Бююк е имал статут на чужд гражданин: "Нашите закони позволяват той да остане на територията ни, тъй като съдът отказва екстрадицията му".
"В искането за екстрадиция беше написано, че участията в терористични групи, създават съмнения за това, че са се събрали с колеги учители и са коментирали кой как да гласува. Това звучи абсурдно и ненормално", настоя юристът.
Марин Марковски каза, че впечатленията му от Бююк са за "симпатичен млад човек, който се занимава с педагогика. На никой терорист не му пише на лицето, че е такъв, но Бююк има различен начин на живот, различно отношение към хората. Той е много приличен човек и няма причини да се смята, че той е опасен", обясни адвокатът.
Бившият защитник на Бююк настоя, че правото на адвокатска защита, е конституционно право.
"Всеки гражданин има право на адвокат. Ако това право се наруши, последиците ще са ужасни", категоричен бе Марковски.
Адвокатът каза още, че каквото и да става в Турция, трябва да става в рамките на законността и опазване на човешките права.
Евакуираха спешно посетители и служители в столичен мол
Шишков разкри пътни схеми и как се дават милиони, а магистрала няма
Хали Бери прикова погледите с апетитни снимки
Красота, блясък и война: Блогърката, която прави руската пропаганда модерна
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Психология за родители: Режимът и чувството за предвидимост
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
Нови следи от вода на Марс са открити в стари данни от марсохода „Спирит“
Експерт, предсказал кризата от 2008 г., дава нова, мрачна прогноза за бъдещето
Имплант с размери 2×2 мм възвръща зрението на хора с тежко очно заболяване
Десетгодишен японски учен направи пробив в изследването на пеперудите
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Нови правила пратиха рекорд на Карлос Насар в историята
Варна с нова услуга за денонощна грижа за възрастни хора и лица с трайни увреждания
ЕС заплашва да спре безвизовия достъп на 5 карибски страни заради "златните" им паспорти
Европейските индекси продължават серията си от рекорди
Възможно ли е България да се върне към бюджетни излишъци?
ЕК и Испания обсъждат допълнителна финансова подкрепа след мигрантската криза в Сеута