България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Марихуана и дизайнерска дрога - най-предлагани в училище

Амфетаминът намалява като употреба и се засилва метамфетаминът, заяви психоложката Петя Радкова пред Bulgaria ON AIR

04.07.2016 | 09:55 Редактор: Луиза Божинова
Марихуана и дизайнерска дрога - най-предлагани в училище

Профилактичните прегледи при личните лекари на учениците да включват и тест за наркотици. Това поискаха преди дни от ГЕРБ на кръгла маса, насочена именно към битката с наркотичната зависимост.

"Това означава да се правят слюнчести или уринни тестове на децата в училищата и да се идентифицира евентуална употреба", обясни в предаването "Сутрешен блок" на Bulgaria ON AIR Петя Радкова, психолог и старши експерт по превенция за намаляване на вредите от Националния център за наркомания. "Въпросът обаче е след това какво се случва? Единствените методи за деца от 14-18-годишна възраст са различните превантивни методи. За България това е така наречената универсална превенция", обясни тя. 

По думите й все още съществува идеята, че това е тема табу.

"Това, с което се сблъсквам все още е отказът и нежеланието на родителите да приемат, че тяхното дете ще употреби дадено вещество", посочи Радкова. "Реакцията на първо място е едно гневно отричане, паника. Появяват се и куп други теми - поведенчески, семейното огнище, социалната среда."

Психоложката заяви, че не може да каже дали от Националния център за наркомания подкрепят или не подкрепят идеята, а по-скоро още я обсъждат и мислят върху нея.

Радкова каза още, че превантивните методи са засилени, обучават се все повече специалисти от превантивно информационни центрове, местни комисии за борба с противообществени прояви, обучение на учители и родители.

"Стремим се да дадем максимално по-голям поглед за това що е то зависимост, видовете вещества, последиците, как може да се идентифицира, когато едно дете вече има проблем, но трябва да сме много внимателни", категорична е Радкова. "Регионалният инспекторат на образованието (РИО) трябва да упражни по-добър контрол върху това какви специалисти влизат и как предлагат тези превантивни методи и информацията", отбеляза тя.

Радкова посочи, че експериментите сред подрастващите се увеличават, а възрастовата граница е паднала на 13-15-годишна възраст. Стартира се с марихуана и стимуланти. Специално за България отново влиза с по-голяма сила екстазито. Амфетаминът намалява като употреба и се засилва метамфетаминът.

На въпрос кои са най-често срещаните наркотични вещества, предлагани в училище, Радкова отговори, че това са марихуаната  и така наречената дизайнерска дрога. "В рамките на 15-30 лева може да се вземе нещо", посочи психоложката. По думите й този тип наркотици са достатъчно евтини, имайки предвид, че дилърите знаят как да мотивират едно дете да продава, да изкарва пари за себе си и да употребява.

"Една голяма част от наркозависимите произлизат от едни по-деструктивни семейства, в които има по-авторитатрен тип на родителстване или тъкмо обратното - свръхпротективни родители, които искат да опазят детето на всяка цена", подчерта Радкова.

Запитана кое е най-трудното за преодоляване при борбата със зависимостта, тя каза, че това са контролът и справянето с всички емоции и чувства, които връхлитат човек.

Цялото интервю вижте във видеото: