Лошите пътища, неефективните мантинели или техническата изправност на превозните средства са по-честата причина за катастрофите у нас, които отнемат човешки живот?
Комплексни са причините за пътните произшествията - недобри пътища, неразумно шофиране на много от водачите, лоши мантинели, на мнение е председателят на УС на Научно-техническия съюз по транспорт (НТСТ) инж. Ясен Ишев.
"Всички имат вина в различна степен. Хора сме, допускаме грешки, но пътят трябва да може да предпази нашата грешка", заяви той в "България сутрин".
По думите на инж. Ишев лошото е, че има водачи, които шофират с такава скорост, че какъвто и да е пътят, той не може да ги предпази.
Според госта на Bulgaria ON AIR шофьорите трябва да минават психотестове.
Фаталната катастрофа с ТИР на АМ "Тракия"
"През 2012-2013 г. е монтирана тази мантинела и е с клас N1 - нормална за удар от лек автомобил, не е преназначена да спре тежкотоварен автомобил. H4 е за най-тежки удари. Този тип мантинели се използват там където има концентрация на ПТП. Само в България не използваме и бетонови ограничителни системи. Не съм видял в Гърция да е ударена някъде такава ограничителна система", коментира инж. Ишев.
Експертът отбеляза, че бетоновата ограничителна система е изградена от елементи, които дават възможност да бъдат преместени, не е плътна стена.
Такива системи са много по-дисциплиниращи, тъй като са по-солидни, трябва да бъдат разположение по цялата АМ "Тракия", смята инж. Ишев.
Шофьорът казва, че е имало спукана гума, но никъде не виждаме такива следи от джантата, обърна внимание гостът и добави, че у нас явно много пътища се нуждаят от подмяна на мантинелите.
Какви действия трябва да предприемат институциите
АМ "Тракия" е тясна, а магистралите в България трябва да са с по 3 активни ленти в двете посоки, категоричен е инж. Ишев.
"Не виждаме програма и действия за ликвидиране на участъците с концентрация на ПТП. Това би следвало да бъде основна задача на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата". Започвам да си мисля дали има смисъл от нейното съществуване", кказа още пътният експерт.
Той изтъкна, че подрастващото поколение трябва да бъде възпитавано в училище и в семейството как да се държи по пътищата.
Има купища безсмислени пътни знаци, които никой не ги спазва, трябва да бъдат премахнати, заключи инж. Ишев.
Путин: Необходимо е да сведем до минимум последиците от терористичните удари
МВнР подкрепи исканията на служителите си, обеща диалог за бюджета
Силен вятър отнесе българи в морето край остров Лимнос, спасиха ги
Експерти: Промените във ВСС няма да дойдат отдолу
Киста на яйчника и защо е толкова често срещана?
Денталното здраве от детството до зрелостта: Детски вредни навици - биберон, смучене на палец, устно дишане и техните последици
Болестта на Бюргер има силна причинна връзка с тютюнопушенето
7 здравословни детски закуски
Китай ще изстреля за първи път ракетата „Чанджън-10B“ през юли
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Военните оркестри на България и САЩ със съвместен концерт тази вечер във Варна
Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието
Хиляди варненци са без вода в жегата
Киношкола „Братя Люмиер“ с три награди от национален конкурс за късометражно кино
Международният фестивал за улични изкуства с първо издание във Варна
Инфлацията в еврозоната ще бъде във фокуса на инвеститорите тази седмица
Катастрофа на политическия опортюнизъм
Азиатските пазари започнаха седмицата със смесени резултати
Австрия предлага ЕС да приюти Anthropic след ограничения АІ достъп от САЩ