България сутрин

Начален часВсеки делник от 9:30 часа
още

Русофили срещу русофоби: Споразумението с Украйна разцепи общественото мнение

Васил Данов и Огнян Дъскарев с коментар за неспиращия конфликт в Близкия изток и решението за споразумението на Гюров

01.04.2026 • 11:15 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

България и Украйна подписаха 10-годишно споразумение за сигурност, което предвижда и съвместно производство в отбранителния сектор.

Закъсняха ли сме с подписаното споразумение

"Трябваше да се подпише това споразумение, ние сме закъснели, защото доколкото ми е известно - 22 или 24 държави от НАТО, без Унгария и Словения, са го подписали. Така че малко късно, но все пак навреме. А това служебно правителство подписа това споразумение, защото на мен ми се струва, че някое друго служебно правителство нямаше да го подпише", каза капитан първи ранг от резерва Васил Данов в студиото на "България сутрин".

Според него това е добър и силен ход на премиера Андрей Гюров и служебното правителство.

"Отдавна българско правителство и премиер не са ходили при нашие българи около Бесарабия. Там също има много забатачени много въпроси и проблеми. Така че стореното е добре, остана да бъде подкрепено, в което аз се съмнявам", допълни Данов.

"При посещението на Борисов като премиер по времето на първия мандат на Тръмп също беше подписано 10-годишно военно споразумение. Трябваше да има пост на НАТО в Черно море, но нещата заглъхнаха, защото малко след това тук настъпи политическа нестабилност, имаше няколко избори. Това, което пък е сега за Съвета за мир, ако заместим Тръмп с Байдън, всички щяха да викат "ура и щеше да бъде подписано всякакво споразумение", коментира журналистът Огнян Дъскарев в ефира на Bulgaria ON AIR.

"Украинците имат голям боен опит"

Той смята, че подписаният договор в Украйна би бил полезен за България.

"Украинците имат голям боен опит, украинската армия е калена, знае как да се справят с дронове, което би било полезно за нашите военни. Неслучайно украинците помагат на САЩ в момента във войната в Близкия изток. Но да видим какво ще стане, защото се създаде политическо напрежение - президентът Йотова протестира, също така и Радев", припомни журналистът.

Кап. Данов е на мнение, че в момента наблюдаваме игра между "русофили и русофоби".

"Това е играта, която пречи на България да бъде пълноценен съюзник в НАТО и в Европейския съюз. Тя ни влачи към североизток и сега предстои отново на тези избори да решаваме стария въпрос - русофили или русофоби, към Европа или към Русия. И отново се връщаме в Ганкиното кафене. Украйна спечели сериозни военни победи на бойното поле. Украинците извършиха военно-техническа революция, която промени начина, по който се водят бойните действия", подчерта той.

Войната на дронове

Огнян Дъскарев смята, че вътрешната война е война на дронове.

"Те са страшно евтини, жилят като стършели и както като бъде унищожен? Той струва около 25-30 хиляди долара. САЩ изстреляха около 1500 ракети, които са милиони долари, за да свалят дроновете. И щом Украйна беше помолена от Пентагона да помага, значи има защо", категоричен е той.

"Ние сме закъснели тежко в превъоръжаването, закъснели сме в реформите във въоръжените сили. Колкото и да са добри нашите генерали, системата и политиката, която се води, е пагубна. Нямаме въоръжени сили, нямаме ПВО системи. Съвременната война не е нито само с дронове, нито само с ракети. Всички авиатори, които бяха началници на Генерален щаб, командваха българската армия, те трепереха да бъде доразвит ресурса на МиГ-29, да бъде пазен този самолет", разкри каза капитанът първи ранг от резерва.

Белият дом съобщи, че Тръмп ще направи обръщение към нацията, "за да предостави важна информация за Иран" в 1 ч. по Гринуич в четвъртък.

"Предполагам, че ще каже какво са направили досега, какво са постигнали и какво още остава да се направи. Някои западни леви медии очакват, че той ще обяви край на военните действия, за да го обвиняват в слабост. Но същите тези медии не спряха да го критикуват, че нямал цели, нямал план", добави Огнян Дъскарев.

"Много грозно прозвучаха думите и обидите на Тръмп по повод на саудитския принц. Там назрява тежък конфликт, а Саудитска Арабия е най-верният съюзник на САЩ от целия Арабски полуостров", припомни Васил Данов.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
1
0 rate up comment rate down comment 0
Мисир
преди 1 месец
Сериозно ли националното предателство в полза на Украйна и в ущърб на България е разделение между " русофили" и " русофоби"? Да обслужваш чужда държава за сметка на България било " европейска позиция". И в това е проблемът- всяка " европейска позиция" ни поставя в положение на заплаха от война, криза, унижение и финансови щети. От такива " европейски" позиции ... И спрете да говорите от името на всички! 80 % не искат война. 10 % предатели и грантояди искат.Да я водят сами, без да ни заместват. Сигнализирай за неуместен коментар
България сутрин виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички