Президентът Илияна Йотова провежда първата си консултация за назначаване на служебен премиер с председателя на парламента Рая Назарян.
Десетима са длъжностните лица, посочени в Конституцията, които могат да заемат този пост. След като бъде определен, кандидатът има една седмица, за да предложи състав на правителство.
Ще се справи ли служебният кабинет
"Вървим към избори през април. Ако ще се говори с всички, няма толкова бързо да се състави служебният кабинет", коментира социологът Първан Симеонов от агенция "Мяра" в предаването "България сутрин".
Според него се преценява дали наистина служебен кабинет може да се справи с купуването и продаването на гласове. Симеонов изрази мнение, че това зависи от правилата, по които ще се провеждат изборите.
"Ако г-н Гюров има възможност, от правна гледна точка, да бъде служебен премиер, това е опция", отбеляза социологът пред Bulgaria ON AIR.
Той подчерта, че е отговорна задачата на президента Йотова, на служебния кабинет и на вътрешния министър.
По думите му досегашната власт ще се опитва "да има лостове на влияние", но и да изглежда, че Йотова и Радев отговарят.
"Ще спечели този, който има последната дума", каза Симеонов.
Очакванията към Радев са големи
"Страхът от Радев показва ясно очакването за Радев. Доколкото познавам стила на Радев и Йотова, едва ли се стиковат помежду си. Радев е по-самостоятелен играч. Те много държат на институционалната рамка", смята социологът.
Той добави, че все пак Йотова и Радев са в един лагер и в момента "вятърът духа в тяхна посока".
На въпрос как Радев ще размести политическите пластове, Симеонов отговори, че всичко е в сферите на хипотезите.
По думите му няколко неща са важни генерално - гони ли се мнозинство за промени в съдебната система и какво става, ако и този проект не успее.
"Изборният процес в България се ползва с критично ниско доверие", отбеляза още Симеонов.
Според него третият важен въпрос е колко устойчиво ще бъде това партийно образование на терен.
Действията сега определят бъдещето на Радев
"Ако Радев направи добре своя проект, ще може и в бъдеще да се вкорени. Не изключвам да има и още парламентарни избори", прогнозира социологът.
Симеонов коментира и темата за тревожността на тема цени.
"Моите лични очаквания са с очертаването на алтернатива да започне да спада и напрежението", смята социологът.
Той отбеляза и ниското гласоподаване в България.
"Може да преминем към криза на демокрацията. Заявката на Радев е, че той няма да прекроява демокрацията. България няма нужда от промяна на правилата, има нужда от спазване на правилата", подчерта Симеонов.
По думите му битката за отечеството е нещо, с което мнозина твърдят, че са се захващали, но имаме нужда от битка за справедливостта.
Първите 8 нови влака "Шкода" тръгват по българските релси
САЩ проектират боен кораб за $23 млрд. – по-скъп от ядрен самолетоносач
Ариана Гранде показа новото гадже
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Откриха неизвестен досега разлом под Ню Джърси, причинил земетресението от 2024 г.
Най-големият електрически самолет в света X1 извърши първия си полет
Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
S&P 500 отстъпи от рекорда, но затваря трета поредна седмица на зелена територия
Теодор Джамов: Бойните спортове са достъпни, всеки може да тренира
Един от ключовите петролни терминали на Русия спря работа
AI излиза от софтуера и започва да решава реални проблеми
преди 6 месеца