След филмите "Дрога" и "Агресия", "Хазарт" e третата лента от късометражната поредица "В капана на зависимостта", посветенa на превенцията и противодействието на значими социални проблеми.
"Важно е да гледаме около нас какво се случва - дали е в хазарта, дали е в дрогата, дали е в агресията. Във всяко едно от тези неща ние трябва да бъдем внимателни. След двата първи филма, съвсем естествено идва ред на една незабележима на пръв поглед, но превземаща все повече хора зависимост - хазартът. Искахме да разкажем как се стига дотам, какъв е пътят, да покажем съдби на хора, които са изживели това нещо", каза продуцентът на филма Анелия Дошева в студиото на "България сутрин".
Семейства са на ръба заради зависимите си деца
По думите на сценариста на филма Радослав Илиев, технически е трудноосъществим филм, но е лесно да намериш хората.
"Те просто съществуват. Снощи бях на рожден ден, където приятели ме попитаха с какво се занимавам в момента. Отговорих, че работим по филм за хазарта. Един от гостите ме попита къде може да гледа филма, защото има проблем със сина си, който е на 20 години. Заради него си е продал колата, имат проблеми със съпругата си. Синът е обещал, че повече няма да играе, но той разбира, че продължава да залага", разказа Илиев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той се надява чрез филма семейства да успеят да се съхранят от разпад и да се запазят приятелства.
"На нас ни се искаше да стигнем до същността на проблема. Оказа се, че при хазарта има три фази. Всяка една от тях има свое лице и тя може по някакъв начин да бъде показана. Това е едно от нещата, които ние показваме във филма", подчерта продуцентът.
Важно е да признаеш пред самия себе си
Сценаристът е на мнение, че при такива хора първата и най-важна крачка е да признаят сами пред себе си, че са хазартно зависими и че имат проблем.
"Трябва да започнат да говорят със семействата си, с най-близките си, с приятелите и да потърсят помощ. Колкото повече пари имаш, толкова повече време за игра имаш", категоричен е Илиев.
Участниците във филма споделят, че без подкрепата на семейството си или терапевт, след осъзнаването на проблема, не биха могли да се справят с този проблем.
"Всеки от нашите герои казва, че се бори. Един от участниците сподели, че от 4 години се бори с този проблем. Трябва да се говори много повече за тази зависимост", коментира още Анелия Дошева.
Сценаристът добави, че дори има деца на 12-13 години, които са "почти зависими".
Гръцкият остров Сирос търси гледачи на котки: Работният ден е 5 часа, настаняването - безплатно
Йотова изглежда фаворит за президентските избори, битката ще е за балотажа
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
За първи път учени ще изследват ледниците на библейската планина Арарат
Слънчевите бури крият неочаквана опасност за изследователите на Марс
Пробив в науката: Отровни растения може да помогнат в лечението на рак и малария
Създадоха палеонтологична машина на времето: Връща ни с 200 млн. години назад
Спартак стартира с победа при Ясен Петров
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Силният оптимизъм около преговорите с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 3 август
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство