България сутрин

Начален часВсеки делник от 9:30 часа
още

Коментар: На Тръмп по-мил му е Путин, евролидерите и Зеленски са изолирани

Военна победа за Русия не се очертава в близките 80 години, смята капитан първи ранг Васил Данов

20.08.2025 • 10:50 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Украйна ще купи американски оръжия на стойност 100 млрд. долара, финансирани от Европа, като част от сделка за получаване на гаранции от САЩ за сигурността ѝ след мирно споразумение с Русия, пише "Файненшъл таймс".

"Президентът Тръмп все повече се дистанцира от европейската сигурност  европейците ще трябва да се оправяме сами, доколкото можем, а ние можем. Трябва да се работи за довъоръжаване на Европа и да се помогне по най-добрия начин на Украйна", коментира капитан първи ранг Васил Данов в предаването "България сутрин".

По думите му "агресорът, военният престъпник Путин, действа варварски" и всяко денонощие избива мирни жители на Украйна - деца, жени и възрастни. Капитан Данов отбеляза, че според експерти, военна победа за Русия не се очертава в близките 80 години.

"САЩ категорично отказаха да помагат на Украйна. На сърцето на президента Тръмп е много по-мил диктаторът и военен престъпник Путин, отколкото всички европейски лидери и Зеленски", каза капитан Данов пред Bulgaria ON AIR

Той отбеляза, че при посрещането на Путин в Аляска е имало неколкократно тупане по ръцете и гърба, "толкова приятелско, сякаш са роднини". Според госта тази зависимост е ясна и ще продължи до края на президентството на Тръмп.

Европа се довъоръжава

"Европа е неподготвена. Тя трябва да форсира изоставането си. Европа вече разширява военното си производство и ускорява проектите си. Европа надгражда и се довъоръжава", уточни капитан Данов.

По думите му са увеличени доставките на оръжия за Украйна, а европейските доставки превъзхождат американските с около 65 млрд. долара. 

"Руската страна доказа, че за нея спирането на бойните действия и мирните преговори са ненужни. Разорената държава е Украйна, стотиците хиляди избити са в Украйна. Русия също даде достатъчно жертви - над 1 млн. Политиката на Русия засега води в задънена улица. Ако рухне Украйна, рухва и Русия", предупреди капитан Данов.

Според него Русия отрича възможността европейски войски да стъпят в Украйна и евентуално биха дошли японски, китайски или африкански, но те ще бъдат неглижирани.

"Обръщането на Тръмп срещу Украйна ще струва много скъпо на Украйна и европейците", подчерта експертът.

Гледайте целия разговор във видеото.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
България сутрин виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички