България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Демографската криза се задълбочава - защо държавата не обръща внимание на младите?

Доц. Спас Ташев и доц. д-р Косьо Стойчев казаха какви са проблемите с обезлюдяването у нас

30.04.2025 | 11:20 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x

Управляващата коалиция предлага увеличаване на осигурителни вноски и евентуално преосмисляне на пенсионната възраст.

"България е преодоляла демографското дъно. Имаше периоди, когато населението на страната намаляваше с 50 000-60 000 души годишно. От данните, които има за 2024 г., виждаме, че намалението е само 8000 души. Раждат се 50 000 души, умират 100 000 души и 100 000 души правят вътрешна миграция към по-големите градове. От 2020 г. насам България има положителен миграционен прираст", заяви доц. Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека при БАН в студиото "България сутрин".

Много проблеми водят до обезлюдяване

По думите на преподавателя в Софийския университет доц. д-р Косьо Стойчев единственият начин е териториите да придобият нова способност за създаване на стойности. 

"За да останете в населено място, трябва да виждате перспектива в него. Входно-изходните артерии на най-големия ни град представляват трагикомични пространства без никакви стандарти. Ако столицата беше отворила входно-изходните си артерии и да разработи инфраструктура, Софийското поле щеше да се напълни със сателитни селища. Този процес чак сега прохожда", обясни той за Bulgaria ON AIR.

Малък брой жени в детеродна възраст

40% от територията на България попада в графата за демографска пустиня, категоричен е доц. Тaшев.

"Намаляването на населението се дължи на възрастовата структура. В детеродния контингент имаме малък брой жени, затова имаме и малък брой раждания. В демографията е прието, че критична границата e когато трима работещи формират една пенсия. Ние отдавна сме я минали. Държавата трябва да обърне внимание на младите хора", коментира гостът.

Младите искат резултати

Според доц. д-р Стойчев работим слабо в сферата на мотивацията на младите.

"Тези, които сега навлизат в пенсионна възраст, са хора, възпитани на труд. Ние сме малка част от бюджета на ЕС. Може да се разработи финансов модел за нашата страна. Новото младо поколение иска резултати днес и сега. Младите не могат да чакат някакви перспективи. Нетърпимостта им е шансът България да извършва каквито и да е реформи. Не може българската държава да бъде спасена при състояние на неглижиране на семейството", поясни той.

Гледайте целия разговор във видеото.

Снимка: Freepik