Изминаха 100 дни от управлението на кабинета "Желязков".
Политологът доц. Албена Танева коментира пред Bulgaria ON AIR, че е много видима линията на разлом във всички органи на управление и в обществото.
Докато стои въпросът за европейската ориентация на страната, това е основната линия на разлом, категорична е тя.
"100 дни са не само период, в който оценяваме какво се е случило, а се огласяват очакванията към следващия период. Акцентът в посланието на премиера Желязков не бе да бъдат по-близо до обществото. Това, че някой е овластен, не означава, че има право да прави каквото иска, без да поддържа легитимността", заяви доц. Танева.
Политологът проф. Николай Найденов се съгласи с думите ѝ, че обществото е разделено фундаментално.
"Кабинетът овладя властта. Започна смяна на регулаторите, подготви се бюджет по начин, по който да може да се продължи модела на изразходване на публичните ресурси в предишното десетилетие. Малцинството е само за драматизъм. Когато Доналд Тръмп дойде на власт, веднага евроатлантиците обърнаха посоката. Всичко е въпрос на конюнктура", посочи той в "България сутрин".
Проф. Найденов е на мнение, че премиерът Росен Желязков търси своя личен профил с леки акценти, които се отклоняват от това, което биха направили директно лидерите на партиите, които го подкрепят.
Докога ще остане стабилно правителството
"Ако докладът за Еврозоната е отрицателен, от ПП-ДБ ще имат основания за вот на недоверие и ще привлекат голяма подкрепа", уточни гостът.
Проф. Найденов все пак смята, че докладът ще бъде положителен, а правителството ще остане стабилно.
"Имахме голям проблем с хроничната политическа нестабилност. Когато държавата не изпълнява своите основни функции, се отваря огромно социално пространство за всякакъв вид авантюристи. Огромното предизвикателство е да се намери формула, при която има редовна власт, а тя да носи своята отговорност по предвидения формален начин. Гражданите продължават да имат отговорност на кого дават своето доверие", каза още доц. Танева.
За нея е вън от съмнение, че опозицията в парламента не може да се обедини.
"Силата на опозицията е в умението да предлага алтернативи, които да бъдат разпознати от потенциалните избиратели. Силата ѝ е не във формалното противопоставяне", изтъкна доц. Танева.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR